Յունիբանկը թողարկել է 12% եկամտաբերությամբ արտոնյալ բաժնետոմսեր
«Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն թողարկել է արտոնյալ բաժնետոմսեր, որոնք հնարավորություն են տալիս ստանալու հաստատագրված շահաբաժիններ: Բաժնետոմսերի եկամտաբերությունը կազմում է 12% տարեկան: Տեղաբաշխումը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2021թ. հոկտեմբերի 20-ը:
Բաժնետոմսերը կարող են ձեռքբերել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք: Թողարկման ծավալը կազմում է մոտ 1,1 մլրդ ՀՀ դրամ: Շուկա ստեղծողն է «Արմբրոկ» ընկերությունը: Բաժնետոմսերի ցուցակումը տեղի կունենա Հայաստանի ֆոնդային բորսայում: Այս ընթացակարգը մեծացնում է բաժնետոմսերի գրավչությունը, քանի որ 2020թ. մարտի 1-ից  Հայաստանում արժեթղթերից ստացված եկամուտը չի հարկվում:
«Արտոնյալ բաժնետոմսերը ֆինանսական գործիք է՝ բարձր եկամտաբերությամբ, հասցեագրված բոլորին, ովքեր փնտրում են հեռանկարային ներդրումային տարբերակներ: Ավանդների տոկոսադրույքների իջեցման ֆոնին՝ շահութաբեր ներդրումների և միջոցների  դիվերսիֆիկացման խնդիրը գնալով ավելի արդիական է դառնում: Եվ մենք մշակել ենք լուծում, որը, կարծում եմ, կհետաքրքրի ներդրողներին թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում»,- մեկնաբանում է Յունիբանկի Վարչության  նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
Արտոնյալ բաժնետոմսեր ձեռքբերելու համար բավական է այցելել  Յունիբանկի 54 մասնաճյուղերից մեկը: Ձեռքբերման նվազագույն փաթեթը 1 մլն դրամ, մեկ բաժնետոմսի անվանական  արժեքը՝  230 դրամ:
Արտոնյալ բաժնետոմսերի սեփականատերերը կստանան ոչ միայն բարձր եկամուտ, այլև առաջնային սպասարկում, 25% զեղչ՝  բանկի կողմից մատուցվող բոլոր ծառայությունների սակագների համար, ավանդների էլ ավելի բարձր տոկոսադրույք, վարկավորման ավելի շահավետ պայմաններ:
Արտոնյալ բաժնետոմսերի թողարկումը ևս մեկ քայլ է դեպի Յունիբանկի գլոբալ նպատակը. դառնալ  ներդրողների հնարավորինս լայն շրջանակներին շահութաբեր ֆինանսական գործիքներ  առաջարկող՝ նոր ժամանակների բանկ: 2015 թվականին Յունիբանկն  առաջին անգամ Հայաստանում իրականացրեց IPO և ցուցակում բորսայում: Ավելի քան 200 մանրածախ ներդրողներ դարձան բանկի բաժնետերեր:
Ընդհանուր առմամբ Յունիբանկը պարտատոմսերի 16 թողարկում է իրականացրել: 2020 թվականին բորսայի դոլարային պարտատոմսերը երկրորդային ցուցակով ընդգրկվել են մոսկովյան բորսայում և հասանելի են դարձել Ռուսաստանի մասնավոր ներդրողների համար:
Այս տարի Յունիբանկը նշում է իր 20-ամյակը: Տարիների ընթացքում այն դարձել է Հայաստանում մանրածախ բիզնեսի, ՓՄՁ-ների սպասարկման և միջազգային վճարումների գծով առաջատար բանկերից մեկը: Յունիբանկը Հայաստանի տարբեր քաղաքներում ունի 54 մասնաճյուղ և ավելի քան 100 պրոմո կետ: Մոսկվայում գործում է բանկի ներկայացուցչությունը, Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուրսուլթանում բացվել է բանկի մասնաճյուղը:
2020 թվականի վերջին POS-վարկերի քանակով  Յունիբանկը դարձել է  բանկային համակարգի առաջատարը:
2018 թվականին SME Banking Club-ը Յունիբանկին պարգևատրել է Most Innovative Bank հավաստագրով:
Spear's Russia Wealth Management Awards 2018-ի վարկածով Յունիբանկը դարձել է հաղթող «ԱՊՀ երկրներում լավագույն մասնավոր բանկային հաճախորդների սպասարկում» անվանակարգում:
2020 թվականի վերջին Յունիբանկն ավստրիական «Raiffeisen Bank International» բանկի կողմից արժանացել է STP Quality Award մրցանակին:
Միջազգային վճարային Visa համակարգը բանկին շնորհել է «Sustainability Icon» մրցանակը՝ բարձր գնահատելով արդյունավետ համագործակցության արդյունքները:
Moody's վարկանիշային գործակալությունըհաստատել է բանկի վարկանիշը B2 մակարդակում, հեռանկարը՝ «կայուն»:
Ազդագիրը ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցվել է 21.05.2021թ.-ին ՀՀ ԿԲ թիվ 1/285Ա որոշման համաձայն:
Ներդրողը կարող է ձեռքբերել Ազդագիրը թղթային տարբերակով «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի գլխամասային գրասենյակում (ք.Երևան, Չարենցի 12, թիվ 53, 1-5) և մասնաճյուղերում (հասցեները տես բանկի ինտերնետային կայքի «Մասնաճյուղային ցանց» բաժնում, իսկ էլեկտրոնային պատճենը` «Բաժնետոմսեր» բաժնում:

Юнибанк выпустил привилегированные акции с 12%-ной доходностью
12.10.2021 ОАО «Юнибанк» выпустил привилегированные акции с правом получения гарантированных дивидендов. Фиксированная доходность акций составляет 12% годовых. Размещение выпуска состоится до 20 октября 2021 года.
Акции могут приобрести как физические, так и юридические лица. Объём выпуска составляет около 1,1 млрд драмов РА. Маркетмейкером станет компания «Армброк». Листинг пройдёт на фондовой бирже Армении — Armenia Securities Exchange. Эта процедура повышает финансовую привлекательность акций, поскольку с 1 марта 2020 года  освобождает ценные бумаги в Армении от налогообложения.
«Привилегированные акции — финансовый инструмент с высокой и гарантированной доходностью, адресованный всем, кто ищет перспективные инвестиционные варианты.  На фоне снижения процентных ставок на депозиты проблема выгодного вложения и диверсификации средств приобретает всё большую актуальность. И мы выработали решение, которое, полагаю, заинтересует инвесторов как в Армении, так и в России, — комментирует председатель Правления ОАО «Юнибанк» Месроп Акопян.
Чтобы купить привилегированные акции, достаточно обратиться в любой из 54 филиалов Юнибанка. Минимальный пакет составляет 1 млн драмов при номинальной стоимости одной акции 230 драмов.
В России акции могут приобрести квалифицированные инвесторы. Агент по размещению в России — АО «Джи Экс Ту Инвест».
Владельцы привилегированных акций получат не только высокий доход, но и возможность принимать участие в определении дальнейшей стратегии Юнибанка, обладая правом голоса по ключевым вопросам. Помимо этого, держателям акций гарантированы приоритетное обслуживание в банке, 25%-ная скидка на все услуги тарифной линейки, повышенная ставка по депозитам, более выгодные условия кредитования.
Выпуск привилегированных акций — это ещё один шаг на пути к глобальной цели Юнибанка: стать банком нового времени, предлагающим выгодные финансовые инструменты как можно более широкому кругу инвесторов. В 2015 году Юнибанк впервые в Армении провел IPO и листинг на фондовой бирже. Акционерами банка стали более 200 розничных инвесторов.
В общей сложности Юнибанк осуществил 16 выпусков облигаций. В 2020 году долларовые облигации банка прошли вторичный листинг на Московской бирже и стали доступны частным российским инвесторам.
В этом году Юнибанк отмечает 20-летний юбилей. За годы работы он стал одним из лидирующих банков Армении по розничному бизнесу, обслуживанию МСБ и международным расчетам. Юнибанк располагает 54 филиалами и более чем 100 промоточками в различных городах Армении. В Москве действует представительство банка, в столице Казахстана –— Нур-Султане — начал свою деятельность филиал Юнибанка.
В конце 2020 года банк стал лидером финансового сектора страны по количеству выданных POS-кредитов.
В 2018 году SME Banking Club наградил Юнибанк сертификатом Most Innovative Bank 2018.
По версии SPEAR’S Russia Wealth Management Awards 2018, Unibank Privé стал победителем в номинации «Лучший клиентский сервис private banking в странах СНГ».
По итогам 2020 года Юнибанк стал обладателем премии STP Quality Award, учреждённой австрийским банком Raiffeisen Bank International. Международная платёжная система Visa наградила банк премией «Sustainability Icon», высоко оценив результаты успешного партнёрства.
Рейтинговое агентство Moody’s Investors Service утвердило рейтинг банка на уровне B2, с прогнозом «стабильный».