Մեսրոպ Հակոբյան. Յունիբանկի վարկային պորտֆելի ավելի քան 85%-ը համապատասխանում է «կանաչ» ֆինանսավորմանը
18.08.2023 ESG-տրանսֆորմացիայի (ESG - Еnvironmental, Social, Governance) ի՞նչ մակարդակի վրա են գտնվում հայկական բանկերը, հարկավո՞ր է արդյոք ներդնել կայուն զարգացման ռազմավարություն եւ ինչպե՞ս կազդեն ապագայում ESG սկզբունքները բիզնեսի վրա: Այս մասին Banks.am-ը զրուցել է «Յունիբանկ» ԲԲԸ Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանի հետ։
- Որքանո՞վ են հայկական բանկերը հավատարիմ ESG-օրակարգին: Ինչպե՞ս կգնահատեք բանկային ոլորտի դիրքորոշումն այս ուղղությամբ:
- Մեր բոլոր բանկերն այս կամ այն չափով հետևում են ESG չափանիշներին։ Մենք, ինչպես ցանկացած այլ խոշոր բիզնես, հասկանում ենք, որ երկարաժամկետ հեռանկարում չենք կարող հաջողությամբ զարգանալ, եթե անջատ լինենք սոցիալական պատասխանատվությունից և շրջակա միջավայրից: Բանկը՝ որպես իր երկրի քաղաքացի, պետք է նպաստի այն հասարակության զարգացմանը, որտեղ ապրում և աշխատում է։
Իհարկե, Հայաստանում դեռևս տարածված չէ այս ոլորտում հաշվետվողականության պրակտիկան, էկոլոգիական հավաստագրումը, ESG վարկանիշների շնորհումը, չկա համապատասխան գործիքների լայն շրջանակ։ Բայց միաժամանակ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է ESG-օրակարգը թափ հավաքում, և բիզնեսն աստիճանաբար, դանդաղ, բայց «կանաչում» է։ Դրան նպաստում են փոփոխվող սոցիալական արժեքները, նոր սերնդի մտածողությունը, որը խթանում է պատասխանատու սպառումը, ռեսուրսների ռացիոնալ և արդյունավետ օգտագործումը, շրջակա միջավայրի և հասարակության հանդեպ հոգածությունը: Դա  բիզնեսի վարման ավելի շատ ռիսկ-կողմնորոշված, և ես կասեի՝ բարոյական մոտեցում է։ Բացի այդ, ցանկացած բանկի կամ ընկերության բիզնես գործընթացներում ESG-ի սկզբունքների ներդրումը մեծացնում է նրա ներդրումային գրավչությունը և թույլ է տալիս ներգրավել ավելի մատչելի ֆինանսավորում: Միջազգային շուկայում ուղիղ կապ կա արժեթղթերի եկամտաբերության և ընկերության ESG վարկանիշի միջև։
Ինչպես ցույց է տալիս համաշխարհային փորձը, բանկերը ոչ միայն իրենք են իրականացնում «կանաչ» ծրագրեր և հետևում շրջակա միջավայրի վրա իրենց ազդեցությանը, պահպանում են բիզնեսի վարման կորպորատիվ և սոցիալական բարձր չափանիշներ, այլ կարող են և պետք է ուղղորդեն իրենց հաճախորդներին դեպի ESG:
- Այսինքն՝ գործնականում բանկերն են ESG-ի զարգացման շարժիչ ուժը։
- Բանկերն ունեն դրա բոլոր հնարավորությունները։ Հետաքրքիր տվյալներ է ներկայացրել CDP միջազգային կազմակերպությունը. բանկերն անուղղակիորեն պատասխանատու են ֆինանսավորվող ձեռնարկությունների վնասակար արտանետումների համար, որոնք 700 անգամ գերազանցում են հենց իրենց՝ բանկերի ուղղակի արտանետումները։ Եթե մենք գնահատենք հաճախորդների ռիսկերն ու բիզնես չափանիշները ոչ միայն ֆինանսական ցուցանիշներով, այլև ESG-ի չափորոշիչներով, և համապատասխան գործիքներ բերենք շուկա, կկարողանանք բիզնեսը ներգրավել «կանաչ» օրակարգում:
Նույնը վերաբերում է մանրածախ հաճախորդներին: Մենք կարող ենք նպաստել ESG-ի առաջմղմանը, փոխել սպառողների վարքագիծը և ներդնել պատասխանատու մոտեցում ծառայությունների ընտրության հարցում՝ ֆինանսական գրագիտության բարձրացման ճանապարհով:
Անցյալ տարի Յունիբանկի աջակցությամբ Երևանում կայացավ Fintech360 միջազգային համաժողովը։ Առանձին պանելային քննարկում նվիրված էր կայուն զարգացման թեմային, որտեղ մենք քննարկեցինք «կանաչ» ֆինանսների զարգացման հեռանկարները և փորձեցինք պատասխանել հարցին՝ ESG-ն հա՞յփ է, թե՞ կայուն միտում: Արդյունքում տարբեր երկրների փորձագետներ եկան այն եզրակացության, որ բաժնետերերի շահերն առաջնային պլան մղող մոդելը սկսում է իր տեղը զիջել stakeholder management-ին, որն ընդգրկում է շահագրգիռ կողմերի ավելի լայն շրջանակ։ Այս միտումն արդեն գալիս է Հայաստան։ Բանկերը և այլ խոշոր ընկերությունները, որոնք չեն կարողանա բավարարել ներդրողների ակնկալիքներն ESG –ի վերաբերյալ, կենթարկվեն ռիսկի՝ կորցնել մուտքը  դեպի կապիտալի շուկաներ և միջազգային համագործակցություն:
- Ի՞նչ աշխատանք է կատարում Յունիբանկը ESG-ի պահանջներին համապատասխանելու համար:
- Մենք համաչափ զարգացնում ենք ESG-ի բոլոր երեք ոլորտները՝ էկոլոգիան, սոցիալական քաղաքականությունը և կորպորատիվ կառավարումը:
Ելնելով բանկային գործունեության առանձնահատկություններից՝ բանկում առաջին հերթին շեշտը դրվել է սոցիալական և կառավարչական պատասխանատվության վրա, ինչը նշանակում է հոգ տանել հաճախորդների, աշխատակիցների, գործընկերների մասին... Մեր կորպորատիվ սկզբունքները հիմնված են միջազգային չափանիշների վրա։
Սոցիալական և կառավարման ռիսկերի գնահատումը նույնպես արդեն ինտեգրված է մեր ընդհանուր ռիսկերի կառավարման համակարգում: Դրանք ներառում են աշխատանքային պայմանների բարելավումը, բոնուսային, մոտիվացիոն համակարգերի առկայությունը, աշխատավարձերի ինդեքսավորումը, առողջության ապահովագրությունը, diversity կառավարումը և գենդերային սահմանափակումների բացակայությունը: Մենք նպաստում ենք կանանց ձեռներեցության զարգացմանը, ակտիվորեն վարկավորում ենք վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ոլորտի նախագծերը, արտադրության արդիականացումը՝ թափոնների նվազեցման նպատակով:
Այժմ մեզ համար արագ մեծանում է environmental ուղղության նշանակությունը։ Բանկն արդեն ներդրել է Բնապահպանական և սոցիալական կառավարման համակարգ (ESMS), որը մշակվել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ղեկավարությամբ: Դեկարբոնիզացիայի նպատակով Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնը տեղափոխվել է արևային էներգիայից սնուցման:
Մեր ավտոմեքենաները փոխարինվել են  էլեկտրական մեքենաների, մենք ներդնում ենք էկոլոգիապես մաքուր գրասենյակային պարագաներ։ Յունիբանկում թվային տեխնոլոգիաների շնորհիվ մենք զգալիորեն կրճատել ենք թղթի սպառումը և բանկի ներքին հաղորդակցություններում անցել ենք էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությանը։
Մենք ակտիվորեն աջակցում ենք սոցիալական և «կանաչ» ծրագրերին, որոնք ուղղված են էկոլոգիայի բարելավմանը: Վերջին ամենախոշոր ծրագրերից մեկը, որին Յունիբանկը, բոլոր առևտրային բանկերի, Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի բանկերի միության հետ մասնակցել է՝ «Իմ անտառ Հայաստանի» հետ համագործակցությամբ, 50 հա տարածքով նոր անտառի հիմնումն է Լոռու Ջրաշեն և Ուրասար համայնքներում։ Խոսքը 160.000 ծառ տնկելու մասին է։
Մեր հաջորդ քայլը «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկումն է։ Մենք արդեն հաջողությամբ ավարտել ենք Unibank Green Bond Framework  հայեցակարգի մշակումը: ESG-ի ոլորտում առաջատար Sustainalytics ընկերությունը ներկայացրել է երկրորդ կողմի կարծիքը Յունիբանկի «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկման հայեցակարգի վերաբերյալ և հաստատել դրա համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին և Green Bonds Principles 2021-ի պահանջներին: Ներգրավված միջոցները կուղղվեն Հայաստանում էներգաարդյունավետության, գյուղատնտեսության մեջ բնական ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման, ջրային ռեսուրսների մաքրման, թափոնների կառավարման ոլորտներում նախագծերի ֆինանսավորմանը։
Այս տարի մենք նախատեսում ենք ինտենսիվ աշխատանք ռազմավարական փաստաթղթերի և քաղաքականության ձևավորման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ավելի կանոնակարգված ծավալել մեր գործունեությունն այս ուղղությամբ։
- Այս փոլում Յունիբանկը հաշվի առնո՞ւմ է ESG-ի սկզբունքներին վարկառուների համապատսխանությանը:
- Յունիբանկի վարկային պորտֆելն այսօր կազմում է մոտ 130 մլրդ դրամ, որից ավելի քան 85%-ը համապատասխանում է «կանաչ» ֆինանսավորմանը։ Հաճախորդի գործունեությունը գնահատելիս, ավանդական ֆինանսական վերլուծության հետ մեկտեղ, մենք սկսեցինք ներմուծել պարամետրեր, որոնց միջոցով հաշվի ենք առնում բիզնեսի սոցիալական և բնապահպանական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա: Վարկառուներին խրախուսելու համար՝ իրենց բիզնեսը կազմակերպել ESG սկզբունքների հիման վրա, մենք ներառել ենք տոկոսադրույքների տարբերակումը բանկի վարկային ծրագրերում՝ կախված ESG պարտավորությունների մակարդակից: Սա դեռ համատարած բնույթ չի կրում, փորձնական փուլում է։ ESG գործիքների շուկան Հայաստանում նոր է ձևավորվում: Եվ այս փուլում կարևոր է սահմանել ընդհանուր «կանաչ» չափորոշիչներ՝ գրինվոշինգից խուսափելու համար։
Բիզնեսում ESG-ին հատուկ ուշադրություն դարձնելու անհրաժեշտությունը միայն կաճի. ժամանակակից հասարակությունը պատրաստ է «քվեարկել» դրա օգտին իր դրամապանակով: Դա հաստատում են PwC-ի հարցման արդյունքները, որն անցկացվել է աշխարհի 325 ներդրողների շրջանում։ Հարցված ներդրողների գրեթե կեսը՝ 49%-ը, ասել է, որ պատրաստ է դադարեցնել ներդրումներն այն ընկերություններում, որոնք անտեսում են ESG խնդիրները։

На каком уровне ESG-трансформации (ESG - Еnvironmental, Social, Governance) находятся армянские банки, нужно ли внедрять стратегию устойчивого развития и как принципы ESG повлияют на бизнес в будущем? Об этом Banks.am поговорил с председателем Правления ОАО «Юнибанк» Месропом Акопяном.
- Насколько банки Армении придерживаются ESG-повестки? Как бы Вы оценилипозицию банковской сферы в этой области?
- Все наши банки в той или иной степени следуют ESG-критериям. Мы, как и любой другой крупный бизнес, понимаем, что в долгосрочной перспективе не можем успешно развиваться в отрыве от социальной ответственности и окружающей среды. Банк как «гражданин» своей страны должен вносить свой вклад в развитие общества, в котором живет и работает.
Конечно, в Армении ещё не распространена практика предоставления отчётности в этом направлении, экологическая сертификация, присуждение ESG-рейтингов, нет широкой линейки соответствующих инструментов. Но вместе с тем мы видим, как ESG повестка набирает обороты и бизнес постепенно, медленными шагами, но «зеленеет». Этому способствуют изменяющиеся общественные ценности, мышление нового поколения, которое пропагандирует ответственное потребление, рациональное и эффективное использование ресурсов, заботу об экологии и обществе. Это более риск-ориентированный, и, я бы сказал, нравственный подход к ведению бизнеса. Плюс внедрение принципов ESG в бизнес-процессы любого банка или предприятия повышает ее инвестиционную привлекательность, позволяет привлечь более доступное финансирование. На международном рынке наблюдается прямая корреляция между доходностью по ценным бумагам и ESG-рейтингом компании.
Как показывает мировой опыт, банки не только сами реализуют зеленые проекты и уделяют внимание собственному влиянию на окружающую среду, поддерживают высокие корпоративные и социальные стандарты ведения бизнеса, но могут и должны направлять своих клиентов в сторону ESG.
- То есть на практике именно банки являются драйверами развития ESG?
- Банки имеют для этого все возможности. Интересные данные привела международная организация CDP - банки косвенно ответственны за вредные выбросы финансируемых предприятий, которые в 700 раз выше прямых выбросов самих банков. Если мы будем оценивать риски и стандарты ведения бизнеса клиентов не только по финансовым показателям, но и по ESG-метрикам, выводить на рынок соответствующие продукты, то сможем вовлечь бизнес в зеленую повестку. В этом случае реальный сектор подтянется, так как опережающая ESG-трансформация в банковской системе может усложнить доступ к финансовым средствам компаниям, которые не уделяют достаточного внимания принципам устойчивого развития.
То же самое касается и розничных клиентов. Мы можем способствовать популяризации ESG-тематики, изменению потребительского поведения, внедрению ответственного подхода к выбору услуг путем повышения финансовой грамотности.
В прошлом году в Ереване при содействии Юнибанка прошла международная конференция Fintech360. Теме устойчивого развития была посвящена отдельная дискуссионная панель, на которой мы обсудили перспективы развития «зелёного» финансирования и попытались ответить на вопрос: ESG - это хайп или устойчивый тренд. В итоге эксперты из разных стран пришли к выводу, что модель, в которой во главу угла ставятся интересы акционеров, начинает уступать место стейкхолдер-менеджменту, который учитывает более широкий круг заинтересованных сторон. Этот тренд уже приходит и в Армению. Банки и другие крупные компании, не отвечающие ожиданиям инвесторов по экологическим, социальным и управленческим факторам, рискуют потерять доступ к мировым рынкам капитала и международному сотрудничеству.
- Какую работу проводит Юнибанк для соответствия требованиям ESG?
- Мы не просто стремимся быть максимально экофрендли, а планомерно развиваем все три направления ESG - это экология, социальная политика и корпоративное управление.
Исходя из специфики банковского дела, в первую очередь упор в банке был сделан на социальной и управленческой ответственности, что подразумевает заботу о клиентах, сотрудниках, партнерах... Наши корпоративные принципы основаны на международных стандартах.
Оценка социальных рисков и рисков управления также уже интегрирована в нашу общую систему управления рисками. К ним относятся соблюдение трудовых норм законодательства, улучшение условий труда, наличие систем премирования, мотивации и индексации заработных плат сотрудников, медицинское страхование, diversity менеджмент, отсутствие каких-либо ограничений, связанных с гендером. Мы содействуем развитию женского предпринимательства, активно кредитуем проекты в области возобновляемой энергии и повышения энергоэффективности, модернизации производства для сокращения отходов.
Сейчас для нас быстрыми темпами растет приоритетность environmental направления. Банк уже внедрил систему экологического и социального менеджмента (ESMS), разработанную под руководством Международной финансовой корпорации, а в целях декарбонизации перевёл центр обработки данных на питание от солнечных батарей. Наш парк автомобилей переведен на электромобили, мы внедряем экологичную канцелярию. Благодаря цифровым технологиям в Юнибанке мы значительно сократили потребление бумаги и во внутренних коммуникациях банка перешли на электронный документооборот.
Мы активно поддерживаем социальные и зеленые проекты, направленные на улучшение экологического ландшафта. Один из самых масштабных проектов за последнее время, в котором принял участие и Юнибанк наряду со всеми коммерческими банками, Центральным банком и Союзом банков Армении в сотрудничестве с организацией «Мой лес Армения» - это заложение нового леса площадью 50 га в общинах Джрашен и Урасар в Лори. Речь идет об посадке 160 000 деревьев.
Наш следующий шаг - выпуск зеленых облигаций. Мы уже успешно завершили разработку концепции Unibank Green Bond Framework. Ведущая аналитическая компания в области ESG Sustainalytics предоставила заключение второй стороны по концепции выпуска зелёных облигаций Юнибанка и подтвердила её соответствие международным стандартам и требованиям Green Bonds Principles 2021. Привлечённые инвестиции будут направлены на финансирование проектов в Армении в сферах энергоэффективности, рационального использования природных ресурсов в сельском хозяйстве, очищения водных ресурсов, управления отходами.
В этом году мы планируем интенсивную работу по внутренней регуляторной политике и формированию стратегических документов, что позволит структурировать нашу деятельность в этом направлении.
- Учитывает ли Юнибанк степень приверженности заёмщиков принципам ESG на данном этапе?
- Кредитный портфель Юнибанка на сегодня составляет около 130 млдр драмов, более 85% которого соответствует зеленому финансированию.
При оценке деятельности клиента, наряду с традиционным финансовым анализом мы начали внедрять параметры, по которым учитываем социальное и экологическое воздействие бизнеса на окружающую среду. Чтобы стимулировать заёмщиков строить свой бизнес на основе ESG-принципов, в кредитные программы банка мы включили дифференциацию процентной ставки в зависимости от уровня ESG-приверженности. Но это пока не носит массовый характер, все на тестовой стадии. Рынок ESG-продуктов в Армении только зарождается. И на этом этапе важно определение единых «зеленых» критериев, чтобы избежать гринвошинга.
Необходимость уделять особое внимание ESG у бизнеса будет только возрастать современное общество готово голосовать кошельком за устойчивое производство и потребление. Это подтверждают и итоги опроса PwC, который проводился среди 325 инвесторов по всему миру. Почти половина опрошенных инвесторов - 49 %, заявили, что готовы прекратить инвестирование компаний, игнорирующих вопросы ESG.
1 августа с 18:00 до 18:30 часов приложение UNIMobile и система «Интернет-банк — Клиент» будут недоступны.01.08.2023 Подробнее -
30 июля с 11:00 до 16:00 часов приложение UNIMobile, система «Интернет-банк — Клиент» и обслуживание в филиале «Звартноц» будут приостановлены28.07.2023 Подробнее -