Յունիբանկը՝ Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր հովանավոր
27.11.2023 «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն դարձել է Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր հովանավոր: Համագործակցության պայմանագիրը ստորագրեցին Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը և Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Խաչատրյանը։
«Ըմբշամարտը Հայաստանում ամենասիրված մարզաձևերից է։ Մեր ըմբիշները միշտ մրցանակային բարձր տեղեր են նվաճում և արժանանում մեդալների: Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ձեռքբերումները և ուրախ ենք աջակցել մեր մարզիկներին, որոնք, վստահ եմ, նոր մրցաշրջանում կրկին փայլուն հաղթանակներով կուրախացնեն երկրպագուներին»,- ասաց Մեսրոպ Հակոբյանը։
«Սկսում ենք մեր համագործակցությունը Յունիբանկի հետ, որը ողջունելի քայլեր է ձեռնարկել՝ հանուն հայ մարզիկների և սպորտի զարգացման։ Վստահ եմ, որ այս համագործակցությունից գոհ կլինեն բոլոր ներգրավված կողմերը։ Հայկական սպորտի զարգացմանն ուղղված աշխատանքի պտուղները վայելելը երկար սպասեցնել չի տա։ Ըմբշամարտի մեծ ընտանիքի կողմից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել և բոլորիս մաղթել կանաչ և հաղթանակներով լի ճանապարհ», - նշեց Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Յունիբանկն իր ողջ գործունեության ընթացքում ակտիվորեն աջակցում է մարզիկներին և սպորտային տարբեր միջոցառումների անցկացմանը:  Բանկի ֆինանսական աջակցությամբ այս տարի բացվեց Unisport մարզական ակումբը, որը նպաստելու է տարբեր մարզաձևերի, այդ թվում՝ ըմբշամարտի  առաջխաղացմանը: Unisport ակումբին միացել են հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոն և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը, հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր և Եվրոպայի առաջնության կրկնակի մրցանակակիր Սլավիկ Գալստյանը, ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, աշխարհի եռակի բրոնզե մեդալակիր և մինչև 23 տարեկանների աշխարհի առաջնության կրկնակի չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը, ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի չեմպիոն, Աշխարհի անհատական Գավաթի խաղարկության ոսկե մեդալակիր, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի մինչև 23 տարեկանների առաջնության չեմպիոն Վազգեն Թևանյանը:
Յունիբանկն ու Յունիսպորտ ակումբը կնպաստեն նաև մանկապատանեկան սպորտի զարգացմանն ու երիտասարդ սերնդին կհաղորդակցեն առողջ ապրելակերպին:

ОАО “Юнибанк” стал главным спонсором Федерации борьбы Армении. Партнерское соглашение подписали председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян и президент Федерации борьбы Армении Роберт Хачатрян.
«Борьба – одна из самых популярных и любимых видов спорта в Армении. Наши борцы всегда показывают высокий уровень и занимают призовые места. Мы высоко оцениваем достижения Федерации борьбы Армении и рады оказать поддержку нашим спортсменам, которые, уверен, в новом сезоне вновь порадуют болельщиков яркими победами», — отметил председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян.
«Мы начинаем сотрудничество с Юнибанком, и приветствуем желание банка поддержать развитие спорта и армянских спортсменов. Уверен, что все заинтересованные стороны останутся довольны нашим партнерством. Плоды работы, направленной на развитие армянского спорта, не заставят себя долго ждать.  От имени нашей большой спортивной семьи хочу поблагодарить и пожелать всем нам новых побед», — сказал президент Федерации борьбы Армении Роберт Хачатрян.
Юнибанк на протяжении всей своей деятельности активно поддерживает различные спортивные мероприятия и спортсменов. При финансовой поддержке банка в этом году был создан спортивный клуб Unisport. В состав клуба вошли также борцы, которые примут участие в Олимпийских играх летом 2024 года: чемпион мира, двукратный чемпион Европы по греко-римской борьбе Малхас Амоян, бронзовый призер чемпионата мира, двукратный призер чемпионата Европы по греко-римской борьбе Славик Галстян, трехкратный чемпион Европы, трехкратный бронзовый призер чемпионата мира по вольной борьбе, двухкратный чемпион мира до 23 лет Арсен Арутюнян, чемпион Европы, победитель Кубка мира по вольной борьбе, бронзовый призер чемпионата мира, чемпион мира до 23 лет Вазген Теванян.
Юнибанк и клуб Unisport также будут способствовать развитию детско-юношеского спорта и приобщению подрастающего поколения к здоровому образу жизни.