Յունիբանկի աջակցությամբ Երևանում կայացավ FINTECH360 միջազգային համաժողովը
02.11.2023 Հոկտեմբերի վերջին Երևանում տեղի ունեցավ FINTECH360 միջազգային համաժողովը, որում  տարբեր երկրներից ժամանած փորձագետներ քննարկեցին թվային փոխակերպման վերջին միտումներն ու լավագույն փորձը։
Համաժողովն անցկացվեց Յունիբանկի, Kwikpay վճարային համակարգի և NABIX ընկերության աջակցությամբ՝ Holiday Inn Yerevan Republic Square հյուրանոցի դահլիճում։
FINTECH360-ում ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը, «Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն» հիմնադրամի տնօրեն Ներսես Երիցյանը և Յունիբանկի Խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանը։
Հաճախորդների վարքագծի և հավատարմության կառավարման թեման դարձավ ամենաարդիականն ու քննարկվածը համաժողովում։ FINTECH360-ի մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում էին նաև բանկային էկոհամակարգերի զարգացումն ու BNPL ծառայությունները: Մասնակիցները քննարկեցին նաև, թե ինչպես են փոխվում բանկերը «բաց» ֆինանսների մոդելի վրա հիմնված նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, և ինչպիսին է լինելու բանկերի և ֆինտեխի դերը ապագայում:
Համաժողովի օրակարգում ներառված էին նաև այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են մարդկային կապիտալի դերը պրոդուկտների ստեղծման գործում, հաճախորդի թվային պրոֆիլը և ինչպես կառուցել բանկային հաճախորդի օնբորդինգը, թվային պրոդուկտների UI/UX, ներդրումային տեխնոլոգիաների զարգացման ժամանակակից միտումները, վենչուրային կապիտալը և նոր սերնդի ստարտափները, ներդրումների համար մոբյալ հավելվածները և բրոքերային ծառայությունների զարգացումը։
Kwikpay վճարային համակարգի նախագահ Շալվա Մելաձեն իր ելույթում ներկայացրեց վճարային համակարգերի ծառայությունների զարգացման հեռանկարները և Kwikpay մոբայլ հավելվածի հնարավորությունները՝ որպես ունիվերսալ և հարմար առցանց հարթակի։
Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի (FEAS) գլխավոր քարտուղար Կոնստանտին Սարոյանը վարեց «ESG-ն և անցումը կանաչ ֆինանսավորման, կլիմայի ֆինանսավորում» թեմայով պանելային քննարկումը, որին մասնակցեց նաև Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։ Նա ներկայացրեց Յունիբանկի փորձը ESG-ի վերափոխման ճանապարհին, ընդգծելով բոլոր երեք ուղղությունների՝ Еnvironmental, Social, Governance,  համակարգված զարգացման կարևորությունը:
FINTECH360-ին մասնակցեցին բանկերի, վճարային համակարգերի, ֆինտեխ ընկերությունների, ստարտափների, մասնագիտացված ասոցիացիաների շուրջ 200 ներկայացուցիչներ։ Հագեցած գործնական օրակարգը շարունակվեց մշակութային ծրագրով, որը ներառում էր էքսկուրսիաներ Հայաստանում և ազգային ուտեստների ու ընմպելիքների համտեսում։

В конце октября в Ереване прошла международная конференция FINTECH360, на которой эксперты из разных стран обсудили последние тенденции и лучшие практики цифровой трансформации.
Конференция состоялась при поддержке ОАО «Юнибанк», платежной системы Kwikpay и компании NABIX в зале отеля Holiday Inn Yerevan Republic Square. На FINTECH360 с приветственным словом выступили заместитель Председателя ЦБ РА Армен Нурбекян, директор Агентства информационных систем Армении Нерсес Ерицян и председатель Совета Юнибанка Гагик Закарян.
Тема управления поведением и лояльностью клиента стала самой актуальной и обсуждаемой на конференции. Этой теме была посвящена дискуссионная панель, на которой были затронуты также вопросы развития банковских экосистем и BNPL-сервисов. Участники конференции обсудили как меняются банки с появлением новых технологий, основанных на модели открытых финансов и какая в перспективе будет роль у банков и финтеха. Повестка FINTECH360 также включала такие темы как роль человеческого капитала в создании продуктов и какие компетенции нужно выявлять и тренировать для развития новых направлений бизнеса, цифровой профиль клиента и как выстроить онбординг клиента банковского продукта и удержать его надолго, UI/UX цифровых продуктов, современные тенденции развития технологий инвестирования, венчурный капитал и новое поколение технологических стартапов, мобильные приложения для инвестиций и развитие брокерских сервисов.
Президент платежной системы Kwikpay Шалва Меладзе в своем выступлении представил перспективы развития продуктовых линеек платежных систем и возможности мобильного приложения Kwikpay как универсальной и удобной онлайн-платформы.
Генеральный секретарь Федерации евро-азиатских фондовых бирж Константин Сароян провел панельную дискуссию на тему «ESG и переход к зеленому финансированию, climate finance», в которой принял участие и председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян. Он представил опыт Юнибанка на пути к ESG-трансформации, подчеркнув важность планомерного развития всех трех направлений — Еnvironmental, Social, Governance.
В FINTECH360 приняли участие около 200 представителей банков, платёжных систем, финтех-компаний, стартапов, профильных ассоциаций. Насыщенную деловую повестку продолжила культурная программа, которая включала экскурсии по Армении и дегустацию национальных блюд и напитков.
В FINTECH360 в Ереване примут участие около 200 представителей из разных стран23.10.2023 Подробнее -
Техничeские работы завершены13.10.2023 Подробнее -
Юнибанк предлагает бизнесу кредиты без залога и поручителей с утверждением за 5 минут06.10.2023 Подробнее