*Առավելագույն գումարը գերազանցող ավանդների համար տոկոսադրույքները սահմանվում են պայմանագրային հիմունքներով:
Ժամկետային ավանդ, որը նախատեսված է ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ իրավաբանական անձանց համար:
Տոկոսների վճարման պայմաններն իրականացվում են ավանդատուի ցանկությամբ` ժամկետի վերջում կամ ամենամսյա, ավանդատուի բանկային հաշվին կամ քարտային հաշվին:
Տոկոսների կապիտալացում չի իրականացվում:
Նվազագույնը 1 մլն ՀՀ դրամի չափով ավանդ / պարտատոմս ձևակերպելու դեպքում իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին՝ որպես նվեր, տրամադրվում է Visa Business քարտ:
Ժամկետ և տոկոսադրույք
Տարեկան տոկոսային եկամտաբերություն ամենամսյա
30-90
5.38%
ԱՄՆ դոլար
Եվրո
ՌԴ ռուբլի
91-180
6.17%
0.25%
0.5%
181-365
7.5%
2.53%
366-549
9.65%
3.61%
1.61%
3.56%
550-730
9.82%
4.07%
2.27%
4.59%
Տարեկան տոկոսային եկամտաբերություն ժամկետի վերջում
5.62%-5.64%
6.61%-6.66%
1.51%
7.5%-7.64%
2.75%-2.77%
1.50%-1.51%
9.29%-9.50%
3.72%-3.75%
2%
3.96%-4%
9.27%-9.48%
4.16%-4.21%
2.48%
4.88%-4.94%
ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ
Սակագներ և տուժանքներ
1. Ժամկետային ավանդի հաշվի սպասարկումն իրականացվում է բանկային հաշիվների միջոցով: Եթե հաճախորդը «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ում չունի բանկային հաշիվներ, ապա դրամային ժամկետային ավանդ ներդնող ավանդատուի համար Բանկը բացում է բանկային հաշիվ ՀՀ դրամով, իսկ արտարժույթով ժամկետային ավանդ ներդնելու դեպքում՝ հաճախորդի ցանկությամբ՝ կամ արտարժութային բանկային հաշիվ, կամ ՀՀ դրամով բանկային հաշիվ:
2. Ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ժամկետային ավանդատու ֆիզիկական անձ հաճախորդների հաշիվների համար յուրաքանչյուր հաշվի տարեկան սպասարկման վճարը կազմում է համապատասխանաբար ՀՀ դրամի դեպքում 1,200 (մեկ հազար երկու հարյուր) ՀՀ դրամ և 20,000 (քսան հազար) ՀՀ դրամ, իսկ արտարժույթի դեպքում` ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց համար 500 (հինգ հարյուր) ՀՀ դրամ: Ավանդային հաշվի քաղվածքները տրամադրվում են անվճար: Բանկն իրավասու է միակողմանիորեն փակելու հաճախորդի բանկային հաշվեհամարը, եթե հաճախորդը չի ապահովել Բանկի սակագներով սահմանված սպասարկման վճարները, չնվազող մնացորդը և/կամ 1 տարուց ավել գործարքներ չի իրականացրել:
3. Ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ իրավաբանական անձ ավանդատու հաճախորդների յուրաքանչյուր հաշվի տարեկան սպասարկման վճարը կազմում է համապատասխանաբար 5,000 (հինգ հազար) ՀՀ դրամ և 20,000 (քսան հազար) ՀՀ դրամ, իսկ արտարժույթի դեպքում` ռեզիդենտ իրավաբանական անձանց համար 1,000 (մեկ հազար) ՀՀ դրամ: Ավանդային հաշվի քաղվածքները տրամադրվում են անվճար: Տեղեկանքի տրամդրման վճարը կազմում է 2,000 ՀՀ դրամ, եթե հաճախորդի հաշիվները բանկում սպասարկվում են 6 ամսից ավել և 5,000 ՀՀ դրամ, եթե հաճախորդի հաշիվները բանկում սպասարկվում են 6 ամսից պակաս: Բանկն իրավասու է միակողմանիորեն փակելու հաճախորդի բանկային հաշվեհամարը, եթե հաճախորդը չի ապահովել Բանկի սակագներով սահմանված սպասարկման վճարները, չնվազող մնացորդը և/կամ 1 տարուց ավել գործարքներ չի իրականացրել:
4. Ավանդատուի պահանջով ավանդային պայմանագրի վաղաժամկետ խզման դեպքում ավանդի գումարից գանձվում են արդեն իսկ վճարված տոկոսագումարները:
5. Բանկային ավանդի պայմանագրի գործողության ժամկետն երկարաձգվում է ավանդի պայմանագրով սահմանված դեպքերում և կարգով: Եթե ավանդատուն ավանդի ժամկետի ավարտից հետո չի պահանջում վճարել ավանդի գումարը, ապա ըստ պայմանագրում կատարված նշումի` կամ երկարաձգվում է պայմանագրի գործողության ժամկետը պայմանագրով սահմանված պայմաններով և երկարաձգման պահին բանկում գործող տոկոսադրույքով, կամ ավանդի գումարը փոխանցվում է ավանդատուի բանկային հաշվին, որի նկատմամբ կիրառվում են բանկային հաշվի համար նախատեսված պայմանները: Ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ՀՀ դրամով և արտարժույթով բանկային հաշիվների մնացորդների նկատմամբ հաշվարկվում է 0% տարեկան դրույքով` բանկում ներդրված փաստացի ժամանակահատվածի համար: Բանկն իրավունք ունի փոփոխել բանկային հաշիվների մնացորդների նկատմամբ հաշվարկվող տոկոսադրույքը` Բանկի Խորհրդի կողմից հաստատված դրույքների և սակագների համաձայն, եթե այլ բան նախատեսված չէ բանկային հաշիվների սպասարկման պայմանագրով:
6. Ավանդատուի հաշվին Ավանդատուի անունով կարող են մուտքագրվել նաև երրորդ անձանցից ստացված դրամական միջոցներ` նրա ավանդի հաշվի մասին անհրաժեշտ տվյալների նշումով:
7. Բանկային ավանդի պայմանագրով սահմանված Ավանդի համար տոկոսների չափը ավանդի գործողության ընթացքում Բանկի կողմից ենթակա չէ միակողմանիորեն նվազեցման:
8. Ավանդային հաշվում առկա միջոցների նկատմամբ տոկոսագումարները հաշվարկվում են Անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա:
9. Տարեկան տոկոսային եկամտաբերությունը ցույց է տաիս, այն տոկոսը, որն ավանդատուն կստանա 1000 դոլար ավանդի դիմաց 365-օրյա ժամանակահատվածի համար տարեկան պարզ տոկոսադրույքի կիրառման և տոկոսների կապիտալացման ու վճարման հաճախականության հետևանքով:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` ՁԵՐ ՀԱՇՎՈՒՄ ԱՌԿԱ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ: ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏ ԿՍՏԱՆԱՅԻՔ ԴՈՒՔ` ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ԱՎԱՆԴԻ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՎՃԱՐՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՄԲ ՎԱՍՏԱԿԱԾ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ: ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԿԱՐԳԸ ՏԵՍ ՍՏՈՐԵՎ
Տեղեկատվություն տոկոսադրույքների վերաբերյալ
1.Տարեկան պարզ տոկոսադրույք` տարեկան կտրվածքով ավանդային պայմանագրով սահմանված տոկոսադրույք, որի հիման վրա բանկը հաշվարկում է ավանդատուին վճարման ենթակա տոկոսագումարները:
Տվյալ տեսակի ավանդային պայմանագրով վճարվող տոկոսների հաշվարկման բանաձև`
ԱԳ * Տ/ 365 * Օր – 10% (եկամտահարկ), որտեղ`
ԱԳ - ներդրված ավանդի գումար
Տ – տարեկան պարզ տոկոսադրույք
Օր – ավանդի ներդրման օրերի քանակ` հաշվի առնելով ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի հ. 907 կետ 1, համաձայն որի բանկային ավանդի գումարի վրա տոկոսները հաշվարկվում են ավանդը բանկ մուտք լինելու օրվանից մինչև այն ավանդատուին վերադարձնելու կամ ավանդատուի հաշվից այլ հիմքերով դուրս գրելու օրվան նախորդող օրն ընկած ժամանակահատվածի օրացուցային օրերի համար:
Օրինակ 1
Ավանդի ներդրման օրերի քանակ- 366 օր
Ներդրված ավանդի գումար- 1000 ԱՄՆ դոլար
Տարեկան պարզ տոկոսադրույք- 4.2%
1000 * 4.2/100 / 365 * 365 - 10% = 37.8 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ
2. Տարեկան տոկոսային եկամտաբերություն (APY)` 1.   ցույց է տալիս, թե որքան կկազմի ավանդի տարեկան տոկոսային եկամտաբերությունը հաճախորդի կողմից ավանդի հետ կապված պարտադիր վճարներ կատարելու և ստացված տոկոսագումարները մայր գումարին ավելացնելու (կապիտալացման) արդյունքում.
,որտեղ`
A -ավանդի սկզբնական գումար,
n- ավանդի դիմաց դրամական հոսքերի հերթական համար,
N- ավանդի դիմաց դրամական հոսքերի վերջին համարն է (ներառյալ նաև ավանդի ներդրման պահին դրամական հոսքը), որից հետո ավանդային պայմանագրի ժամկետն համարվում է ավարտված,
Kn - ավանդի ներդրման պահին և/կամ ավանդի գործողության ընթացքում ներդրված ավանդի և/կամ կապիտալացված տոկոսագումարների, առկայության դեպքում նաև պարտադիր վճարների հոսքեր:
Dn - այն թիվն է, որը ցույց է տալիս, թե քանի օր է անցել ավանդի ներդրման օրից մինչև ավանդի դիմաց կատարվող հերթական (n-րդ) դրամական հոսքերը ներառյալ: Այն դեպքում, երբ ավանդի ներդրման պահին է դրամական հոսքերը, D 1=0 :
APY- տարեկան տոկոսային եկամտաբերությունն է:
• Ենթադրենք առաջարկվում է ավանդատեսակ հետևյալ պայմաններով՝
ա. Ավանդի չափ՝ 1000 ԱՄՆ դոլար
բ. Ավանդի գործողության ժամկետ՝ 366 օր, 1 տարի
գ. Տարեկան պարզ տոկոսադրույք՝ 4.2%
դ. Տոկոսագումարների վճարումները՝ ավանդի գործողության ժամկետի վերջում
ե. Ավանդատուի կողմից ավանդի ստացման օրը կատարվող պարտադիր վճարներ`
Ավանդային հաշվի սպասարկման պարտադիր վճար` տարեկան 1200 դրամ /3.1 ԱՄՆ դոլար/
Ավանդային պայմանագրի գործողության վերջում վճարվող տոկոսագումարը ստացվում է՝
1000 * 0.042 =42 ԱՄՆ դոլար
n=1 , n=2
D1=0 , D2=366
K1=-3.1 , K2= 1,042
3. Ավանդների տարեկան տոկոսային եկամտաբերության հնարավոր հաշվարկը տոկոսագումարների վճարումների կանոնավոր հաճախականության դեպքում
APY= (1+r/n)n- 1, որտեղ`
APY-տարեկան տոկոսային եկամտաբերությունն է
r-տարեկան պարզ տոկոսադրույքն է
n- մեկ տարվա ընթացքում տոկոսագումարների կապիտալացման հաճախականությունն է
Եթե տոկոսագումարների վճարման հաճախականությունը ժամկետի վերջում է ` n =1 , ապա
APY= (1+0.042/12)12  -1
APY=0.042*100 = 4.2 %
Ավանդատուի իրավունքերի պաշտպանության վերաբերյալ տեղեկատվություն
Հաշվի սպասարկումից կամ ավանդային պայմանագրից բխող վեճերն ու տարաձայնությունները լուծվում են փոխադարձ համաձայնությամբ: Համաձայնություն ձեռք չբերելու դեպքում ավանդատուի իրավունքներն ենթակա են պաշտպանության դատական կարգով, ինչպես նաև ֆինանսական համակարգի հաշտարարի միջոցով: Ավանդատուն կարող է իր իրավունքերի պաշտպանությունն իրականացնել անձամբ կամ լիազոր ներկայացուցչի միջոցով:
Բանկն իրավունք չունի ավանդային պայմանագրի կնքումը պայմանավորել արբիտրաժային համաձայնության կնքմամբ:
Այլ տեղեկատվություն
1.Ավանդ ներդնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն են`
• անձնագիր կամ անձը հաստատող փաստաթուղթ,
• հանրային ծառայությունների պետ.համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ դրանից հրաժարվելու մասին տեղեկանք:
2. Ժամկետային ավանդի գումարի վրա տոկոսը հաշվեգրվում է ավանդը Բանկ մուտք լինելու օրվանից մինչև այն ավանդատուին վերադարձնելու կամ Ավանդատուի ավանդային հաշվից այլ հիմքերով դուրս գրելու օրվան նախորդող օրը:  Տոկոսների հաշվեգրումը իրականացվում է օրական:
3.Ավանդի գծով հաշվեգրված տոկոսագումարն ենթակա է հարկման եկամտահարկով` ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, որի դրույքաչափն է 10%: Ավանդատուին վճարվում է արդեն իսկ հարկված տոկոսագումարը:
4. Եթե ավանդի մարման օրը համընկնում է տոն և/կամ հանգստյան օրվա հետ, ապա ավանդի մարման օր է համարվում դրան հաջորդող աշխատանքային օրը:
5. Բանկում ներդրված ավանդներն երաշխավորվում են ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան` Ֆիզիկական անձանց Ավանդների հատուցումն երաշխավորող հիմնադրամի կողմից: Ավանդների երաշխավորվող սահմանաչափերը հետևյալն են՝
ա) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն դրամային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը տասնվեց միլիոն հայկական դրամ է.
բ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն արտարժութային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը յոթ միլիոն հայկական դրամ է.
գ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային և արտարժութային բանկային ավանդներ, և դրամային բանկային ավանդի գումարը յոթ միլիոն հայկական դրամից ավելի է, ապա երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը` մինչև տասնվեց միլիոն հայկական դրամ,
դ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային և արտարժութային բանկային ավանդներ, և նրա դրամային բանկային ավանդի գումարը պակաս է յոթ միլիոն հայկական դրամից, ապա երաշխավորվում է դրամային բանկային ավանդն ամբողջությամբ և արտարժութային բանկային ավանդը` յոթ միլիոն դրամի և հատուցված դրամային բանկային ավանդի տարբերության չափով:
6. Ձեզ հետաքրքրող լրացուցիչ այլ տեղեկատվություն կարող եք ստանալ` զանգահարելով թեժ հեռախոսակապի կենտրոն` (+37410)  59 55 55 հեռախոսահամարով:
«Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է սպառողից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ սպառողին:
Տեղեկատու կենտրոն` +37410 59 55 55
«Ձեր ֆինանսական տեղեկատուն»` www.fininfo.am
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` «ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ» ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՋԱՐԿՎՈՂ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՈՐՈՆՄԱՆ, ՀԱՄԵՄԱՏՄԱՆ և ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ԱՄԵՆԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՏԱՐԲԵՐԱԿԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԵՇՏԱՑՆՈՂ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ Է:

Порядок выплаты процентов - ежемесячно на карточный счет/банковский счет |
*Для депозитов, превышающих максимальную сумму, процентная ставка устанавливается на договорных основах. |
Срочный депозит предусмотрен для резидентов и нерезидентов юридических лиц. |
Условия выплаты процентов осуществляются по желанию вкладчика — в конце срока или ежемесячно, на банковский счет или карточный счет вкладчика. Капитализация процентов не осуществляется. |
При оформлении депозита / облигации на сумму не менее 1 млн драмов РА юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям предоставляется карта Visa Business в подарок. |
Срок депозита и процентная ставка |
Годовая процентная доходность - ежемесячно |
30-90 |
рубли РФ |
91-180 |
181-365 |
366-549 |
550-730 |
Годовая процентная доходность - в конце срока |
ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Тарифы и пени
1. Обслуживание счета срочного депозита осуществляется посредством банковских счетов. Если клиент не имеет банковских счетов в ОАО “Юнибанк”, то для вкладчика, открывающего срочный депозит в драмах РА, Банк открывает банковский счет в драмах РА, а при открытии срочного вклада в иностранной валюте, по желанию клиента, открывается либо валютный банковский счет, либо банковский счет в драмах.
2. Ежегодная плата за обслуживание каждого счета для резидентов и нерезидентов юридических лиц-вкладчиков составляет соответственно 5,000 (пять тысяч) драмов РА и 20,000 (двадцать тысяч) драм РА, а для счетов в иностранной валюте для резидентов юридических лиц — 1,000 (одна тысяча) драм РА. Выписки по депозитным счетам предоставляются бесплатно один раз в месяц, а комиссия за предоставление дубликатов состаеляет 2,000 драм РА, если срок их запроса не превышает 1 год, и 5,000 драмов, если срок более 1 года. Плата за предоставление информации составляет 2,000 драмов, если счета клиента обслуживаются в банке более 6 месяцев, и 5,000 драмов, если счета обслуживаются менее 6 месяцев. Банк имеет право в одностороннем порядке закрыть банковский счет клиента, если клиент не обеспечил оплату за обслуживание согласно тарифам банка, не поддерживает минимальный остаток и/или не проводил операции в течение более 1 года.
3. В случае досрочного расторжения договора вклада по требованию вкладчика, с суммы вклада удерживаются уже выплаченные проценты.
4. Срок действующего договора банковского депозита продлевается в случаях и порядке, установленных депозитным договором. Если вкладчик не требует выплаты суммы депозита по истечении срока, то, согласно отметке в договоре, срок действия договора продлевается по условиям установленным договором и по процентной ставке, действующей на момент продления, или сумма депозита перечисляется на банковский счет вкладчика, по которому действуют условия, предусмотренные для банковского счета. На остатки банковских счетов в драмах РА и иностранной валюте физических лиц - резидентов и не резидентов рассчитывается 0% годовой процентной ставки для фактического периода размещения в банке. Банк вправе изменить рассчитываемую процентную ставку на остатки банковских счетов согласно тарифам и ставкам, утвержденным со стороны Совета Банка, если иное не предусмотрено договором обслуживания банковских счетов.
5. На счет вкладчика на имя Вкладчика могут зачислятся денежные средства также от третьих лиц с указанием необходимых данных о его счете депозита.
6. В период действия депозита размер процентов для Депозита, установленный договором банковского депозита, не подлежит снижению в одностороннем порядке.
7. Проценты по отношению наличных на счете средств депозита рассчитываются на основе Номинальной процентной ставки.
8. Годовая процентная доходность показывает тот процент, который вкладчик получит за депозит в размере 1000 долларов за период 365 дней в результате применения простой годовой процентной ставки и капитализации процентов и частотой выплат.
ВНИМАНИЕ! ПО ОТНОШЕНИИ НАЛИЧНЫХ НА ВАШЕМ СЧЕТУ СРЕДСТВ ПРОЦЕНТНЫЕ СУММЫ РАССЧИТЫВАЮТСЯ НА ОСНОВЕ НОМИНАЛЬНОЙ ПРОЦЕНТНОЙ СТАВКИ. А ГОДОВАЯ ПРОЦЕНТНАЯ ДОХОДНОСТЬ ПОКАЗЫВАЕТ КАКОЙ ДОХОД ПОЛУЧИЛИ БЫ ВЫ В РЕЗУЛЬТАТЕ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ОБЯЗАТЕЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ, СВЯЗАННЫХ С ДЕПОЗИТОМ И ПОЛУЧЕНИЯ ПРОЦЕНТОВ В СООТВЕТСТВИИ С УСТАНОВЛЕННОЙ ПЕРИОДИЧНОСТЬЮ. С ПОРЯДКОМ РАСЧЕТА ГОДОВОЙ ПРОЦЕНТНОЙ ДОХОДНОСТИ МОЖЕТЕ ОЗНАКОМИТЬСЯ НИЖЕ
Информация о процентных ставках
1. Годовая процентная ставка – установленная депозитным договором процентная ставка в годовом разрезе, на основе которой банк рассчитывает процентный доход, подлежащий выплате вкладчику.
Формула расчета выплачиваемых процентов по договору данного вида депозита:
СД*П/365*День-10% (подоходный налог), где
СД – сумма депозита
П - годовая простая процентная ставка
День – Количество дней размещения депозита, учитывая пункт 1 ս. 907 Гражданского кодекса РА, согласно которому проценты на сумму банковского депозита рассчитываются за период календарных дней со дня размещения депозита до возвращения вкладчику или до предыдущего дня снятия средств со счета вкладчика по иным причинам.
Пример 1
Количество дней размещения депозита – 366 дней
Сумма размещения депозита – 1000 долларов США
Годовая простая процентная ставка – 4.2%
1000*4.2/100/365*365-10%=37.8 долларов США эквивалент в драмах РА
2. Годовая процентная доходность депозита (APY) – показывает сколько составит годовая доходность депозита после осуществления клиентом всех обязательных выплат по депозиту и добавления (капитализации) полученных процентов к основной сумме.
,где
A – начальная сумма депозита,
n - порядковый номер денежных потоков за депозит,
N - последний номер денежных потоков за депозит (включая также денежный поток на момент внесения депозита), после которого срок депозитного договора считается оконченным,
Kn - потоки депозита и/или капитализации процентов в момент внесения депозита и/или в течение действия депозита, и, при наличии, обязательных платежей
Dn - число, показывающее, количество дней, прошедших со дня внесения депозита до совершаемого на депозит очередного n-ого денежного потока включительно.
В случае, если денежные потоки осуществляются в момент внесения депозита, D1 = 0:
Предположим предлагается вид депозита со следующими условиями:
а. Размер депозита – 1000 долларов США
б. Срок действия депозита – 366 дней, 1 год
в. Годовая простая процентная ставка – 4.2%
г. Выплата процентов в конце срока действия депозита
д. Обязательные платежи, осуществляемые вкладчиком в день получения депозита – обязательный платеж обслуживания депозитного счета – 1200 драм РА/3.1 доллар США/.
обязательная плата за обслуживание депозитного счета — 1200 драмов в год / 2,5 доллара США /;
Процент, выплачиваемый в конце срока действия депозитного договора составляет:
1000*0.042= 42 доллара США
n=1, n=2
D1=0, D2=366
K1=-3.1, K2=1,042
3. Возможный расчет годовой процентной доходности депозита в случае выплат процентов сo стабильной частотой:
APY= (1+r/n)n- 1, где
APY – годовая процентная доходность,
r - годовая простая процентная ставка,
n – частота капитализации процентов в течение одного года
Если частота выплат процентов в конце срока- n=1, то
APY= (1+0.042/12)12 -1
APY=0.042*100 = 4.2%
Информация о защите прав вкладчика
Возникающие в рамках обслуживания счета или депозитного договора споры и разногласия разрешаются путем взаимного согласия. При не достижении согласия права вкладчика подлежат защите судебным порядком, а также посредством примирителя Финансовой системы. Вкладчик может осуществлять защиту своих прав лично или посредством доверенного представителя.
Банк не имеет права заключение депозитного договора обуславливать заключением арбитражного соглашения.
Иная информация
1. Документы, необходимые для размещения депозита:
• Паспорт или документ, удостоверяющий личность,
• Гос. номер общественных услуг (социальная карта) или справка об отказе от него
2. Процент на сумму срочного депозита начисляется за период календарных дней со дня размещения депозита до возвращения вкладчику или до предыдущего дня снятия средств со счета вкладчика по иным причинам. Начисление процентов осуществляется ежедневно.
3. Начисленный процент по депозиту подлежит налогообложению по подоходному налогу соответственно законодательству РА, процент которого составляет 10%. Вкладчику выплачивается сумма после налогообложения.
4. Если день погашения депозита совпадает с праздничным и/или нерабочим днем, то днем погашения депозита считается следующий за этим днем рабочий день.
5. Размещенные в банке Депозиты гарантированы Фондом, гарантирующим возмещение Депозитов физических лиц в соответствии с законодательством РА. Лимиты, гарантирующие депозиты:
а) Если вкладчик в неплатежеспособном банке имеет банковский депозит в драмах РА, то размер гарантированного депозита составляет шестнадцать миллионов драм РА.
б) Если вкладчик в неплатежеспособном банке имеет банковский депозит только в иностранной валюте, то размер гарантированного депозита составляет семь миллионов драм РА.
г) Если вкладчик в неплатежеспособном банке имеет банковские депозиты в драмах РА и иностранной валюте, и банковский депозит в драмах РА более семи миллионов драм РА, то гарантируется только депозит в драмах РА до шестнадцати миллионов.
д) Если вкладчик в неплатежеспособном банке имеет банковские депозиты в драмах РА и иностранной валюте, и банковский депозит в драмах РА менее семи миллионов драм РА, то гарантируется депозит в драмах РА в целом и депозит в иностранной валюте в размере разницы возмещенного банковского депозита в драмах РА и семи миллионов драм РА.
6. Вы можете получить иную Вас интересующую информацию позвонив в контактный центр по номеру (+37410) 59 55 55.
Банк с целью проведения надлежащего изучения Клиента, установленного законом РА “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”, может потребовать от Клиента на основании принципа “Знай своего клиента” (“Know your customer”) представления дополнительных документов или прочих сведений, а также задавать дополнительные вопросы Клиенту в ходе устной коммуникации (при наличии подобного требования).
Справочный телефон: +37410 59 55 55
«Ваш финансовый справочник»: www.fininfo.am
ВНИМАНИЕ: «Ваш финансовый справочник» — это электронная система упрощения поиска, сравнения и выбора наиболее эффективной для вас услуги для физических лиц.