Նոյեմբերի սկզբին Երևանում կայացավ FINTECH360 միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում էին տարբեր երկրների բանկային, ՏՏ, վճարային համակարգերի, հեռահաղորդակցության ոլորտի, մասնագիտացված ասոցիացիաների 200 ներկայացուցիչներ։
Ֆինանսական տեխնոլոգիաների շուկայում արդի միտումների և նորարարությունների քննարկման միջազգային հեղինակավոր հարթակ դարձած FINTECH360 համաժողովն անցկացվեց Holiday Inn Yerevan Republic Square հյուրանոցի դահլիճում, «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի և Յունիստրիմ միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգի աջակցությամբ:
FINTECH360-ի բացմանը ելույթ ունեցան ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Դավիթ Սահակյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Հովհաննես Խաչատրյանին և Դավիթ Սահակյանին ուշադրության և աջակցության համար՝ Յունիբանկի Խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանը նշեց Հայաստանի բարձր ներդրումային գրավչությունը և թափանցիկ ու բաց տնտեսական քաղաքականությունը։
Համաժողովի գործնական ծրագիրը բացեց Էլեկտրոնային փողերի և դրամական փոխանցումների շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի նախագահ Վիկտոր Դոստովը՝ ներկայացնելով բանկերի ռազմավարությունն ու մարտավարությունը թվային հեղափոխության դարաշրջանում։
Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը կիսվեց արհեստական բանականության բազայի վրա հիմնված սքորինգի ներդրման հաջող փորձով: Յունիբանկն առաջիններից էր Հայաստանում, որ ավտոմատացրեց առանց գրավի սպառողական վարկերի հայտերի ուսումնասիրությունը և բացառեց որոշում կայացնելիս մարդկային գործոնը: AI տեխնոլոգիայի ներդրմամբ Յունիբանկը երկու անգամ բարձրացրեց վարկային պորտֆելի որակը՝ հաստատելով ստացած հայտերի ավելի քան 50%-ը:
Բանկային ոլորտում AI և նեյրոնային ցանցերի գործնական կիրառման թեման շարունակեց Արհեստական բանականության զարգացման լաբորատորիաների ասոցիացիայի փոխնախագահ Ռոբերտ Վասիլևը։
DPP Group-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, Home Credit բանկի նախկին տնօրեն Դմիտրի Պեշնև-Պոդոլսկին հանդես եկավ վերջին ժամանակների ամենաքննարկվող թեմաներից մեկի՝ ապառիկ վճարման ծառայությունների վերաբերյալ՝ «BNPL-ը համաշխարհային շուկայում. Առաջին հիասթափությունները և անորոշ ապագան» զեկույցով:
Մեկ այլ արդիական թեմա է բանկերի և այլ վարկային կազմակերպությունների պրակտիկայում տվյալների օգտագործման հեռանկարները: Digital Caramel-ի հիմնադիր Արսեն Սուլթանյանը, OpenBusiness-ի գործադիր տնօրեն և հիմնադիր Յուլյա Լոկոտկովան և Ucom-ի ֆինանսական տնօրեն Սիմոն Առաքելյանը քննարկեցին Big Data-ի ընձեռած հնարավորությունները՝ ֆինանսական հաստատությունների հաճախորդների վարքագծային բնութագրերը վերլուծելիս:
Earlyone-ի հիմնադիր և տնօրեն Գևորգ Սաֆարյանը ներկայացրեց «Հաճախորդների փորձը phygital-ում. մանրածախ բանկերի ապագան» զեկույցը:
Պանելային քննարկումները FINTECH360 համաժողովի ծրագրի կարևոր մաս են: Մասնակիցների մոտ մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց անհպում վճարումների և մոբայլ ծառայությունների զարգացմանը նվիրված քննարկումը։ Պանելի մոդերատորն էր Վիկտոր Դոստովը։ Քննարկմանը մասնակցեցին ArCa վճարային համակարգի տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը, Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը, Յունիստրիմ բանկի Վարչության նախագահ Կաիրժան Կուդյարովը և STAK Money Transfer-ի խորհրդի նախագահ Վախթանգ Աբրահամյանը։
Մեկ այլ պանելային քննարկում, որը վարում էր OpenBusiness-ի գործադիր տնօրեն և հիմնադիր Յուլյա Լոկոտկովան, կենտրոնացած էր նեոբանկերի ապագայի վրա: Bedford Pay LTD-ի տնօրեն Վլադիսլավս Բորովիկսը, ECA Countries-ի գործադիր տնօրեն, Senteo Inc-ի ավագ գործընկեր Ալեքսեյ Վերետենովը և Դմիտրի Պեշնև-Պոդոլսկին կարծիքներ փոխանակեցին այս թեմայով:
Համաշխարհային գլոբալիզացիայի միտումը նույնպես օրակարգում էր, որը ներառում էր բարձր մասնագիտացված մոբայլ հավելվածների վերափոխումը մարքեթփլեյսների և բանկային էկոհամակարգերի: Ինտեգրման հեռանկարները և արագ փոփոխվող տնտեսական լանդշաֆտին հարմարվող բանկերի խնդիրներն իրենց զեկույցներում քննարկել են WaveAccess-ի նախնական վաճառքի մենեջեր Սերգեյ Պոնոմարենկոն, ECA երկրների կառավարիչ տնօրեն, Senteo Inc-ի ավագ գործընկեր Ալեքսեյ Վերետենովը, Skolkovo Fintech Hub-ի տնօրեն Պավել Նովիկովը:
Յունիստրիմ բանկի Վարչության նախագահ Կաիրժան Կուդյարովը կիսվեց իր գործնական փորձով՝ խոսելով այն մասին, թե ինչպես են փոխվում աշխատանքային միգրանտների կարիքները թվայնացման դարաշրջանում։ Նա նշեց, որ եթե 2021 թվականին Յունիստրիմում օնլայն ծառայության մասնաբաժինը կազմում էր 41%, ապա 2022 թվականին այն արդեն կազմում է 55%։ Այս տարի մոբայլ հավելվածի ներբեռնումների թիվն ավելացել է 8 անգամ։
«Կանաչ» ֆինտեխը ESG օրակարգի շրջանակներում. սա պանելային հերթական քննարկման թեման էր, որը վարում էր ՖԻՆԱՐՄ ֆինանսական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի տնօրեն Կարեն Զաքարյանը։ PwC Armenia-ի գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Ռուսանովը, Climate Finance and Institutes-ի ավագ խորհրդատու Տիգրան Սուքիասյանը, Յունիստրիմ բանկի Խորհրդի անդամ Ելենա Ռեչկալովան խոսել են «կանաչ» ներդրումների շուկայի արագ աճի և զարգացման մասին։
«Ներդրումային հնարավորությունները և արժեթղթերի շուկաները» քննարկման շրջանակներում տեղի ունեցավ մտքերի ինտենսիվ փոխանակում։ Մոդերատորի դերը ստանձնել էր FEAS-ի գլխավոր քարտուղար Կոնստանտին Սարոյանը։ Քննարկմանը մասնակցում էին POD Consulting FFF-ի տնօրեն Ֆիլիպ Դելմոտը, BPIFRANCE-ի Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հատուկ խորհրդական Ժերոմ Կլաուզենը, AMX-ի գործադիր տնօրեն Հայկ Եգանյանը, AICA&CrowdVentures-ի համահիմնադիր Սամսոն Ավետյանը, ANIF-ի ARFI հարթակի ղեկավար Էդգար Էվոյանը: Արմբրոկի պորտֆելային մենեջեր Դմիտրի Դորոֆեևը կիսվեց թեմայի վերաբերյալ իր տեսլականով. նա հանդես եկավ «Պորտֆելային ներդրումներ ֆիզիկական անձանց համար. փոփոխությունների ժամանակը» թեմայով զեկույցով:
ENFINT-ի գլխավոր խորհրդատու Սվետլանա Մարկովան խոսեց բանկերում մեքենայական ուսուցման մոդելների ներդրման պրակտիկայի մասին՝ պիլոտային ծրագրից մինչև արդյունաբերական հարթակի ստեղծում։
Renaissance Capital-ի Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների գլխավոր տնտեսագետ Սոֆյա Դոնեցը ներկայացրեց «Մեծ ջրհեղեղը և տնտեսական աճի հայկական տապանը» թեմայով զեկույցը:
«Թվային արժույթների ներդրման մոտեցումները և կենտրոնական բանկերի դերն այդ գործընթացում» թեմայով պանելային քննարկումը վարում էր НПС-ի վարչության նախագահ Ալմա Օբաևան:
Համաժողովը չի շրջանցել նաև կիբերանվտանգության կարևոր խնդիրը, որը սերտորեն կապված է Open Banking հայեցակարգի հանրահռչակման հետ։ Քննարկումը վարում էր Earlyone-ի հիմնադիր և տնօրեն Գևորգ Սաֆարյանը, փորձագիտական կարծիքներով հանդես եկան CyberHUB-ի համահիմնադիր, SoftConstruct-ի ռազմավարական խորհրդատու Սամվել Մարտիրոսյանը, Ռազմավարական հետազոտությունների և նախաձեռնությունների վերլուծական կենտրոնի համահիմնադիր, մեդիա փորձագետ, տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Տիգրան Քոչարյանը, InfoSec-ի հիմնադիր և տնօրեն Կարեն Գասպարյանը, «Արմսոֆթ»-ի ավագ խորհրդատու, ՀԱՀ դասախոս Արա Չալաբյանը։
Համաժողովի ավարտին VisionLabs-ի կոմերցիոն տնօրեն Իլյա Ռոմանովը ներկայացրեց ֆինանսական ոլորտում մարդակենտրոն տեխնոլոգիաների և մեքենայական տեսողության կիրառման նոր միտումները։
Ինտենսիվ քննարկումներից հետո FINTECH360-ի մասնակիցներին ներկայացվեց Հայաստանի պատմական ժառանգությունը: Մշակութային հարուստ ծրագիրը ներառում էր նաև էքսկուրսիաներ Գառնի և Գեղարդ: Պատվիրակներին սպասում էր լավաշ թխելու մաստեր-կլաս և ավանդական ըմպելիքների համտես, հայկական դուդուկի դյութիչ հնչյունների ներքո:
Փոփոխություն Յունիբանկի «Դասական» և «Կուտակային» ավանդատեսակներում 21.11.2022թ.-ից08.11.2022 Տեսնել ավելին -
Հայտարարություն կրեդիտավորման ծախսի նվազեցման մասին07.11.2022 Տեսնել ավելին -
Ուշադրություն՝ շաբաթ օրը քարտեր ստանալու դիմումներ կընդունվեն «Ամիրյան», «Օպերա» և «Մոսկվա» մասնաճյուղերում04.11.2022 Տեսնել ավելին -
22.10.22թ.-ին ժամը 13:00-ից UNIMobile հավելվածը, Ինտերնետ բանկ-Հաճախորդ համակարգը և մասնաճյուղերը ժամանակավորապես չեն իրականացնի հաճախորդների սպասարկում20.10.2022 Տեսնել ավելին

В международной конференции FINTECH360 в Ереване приняли участие 200 делегатов
В ноябре в Ереване состоялась международная конференция FINTECH360, в которой приняли участие более 200 представителей ведущих банков, IT и телекоммуникационных компаний, платёжных систем, профильных ассоциаций из разных стран.
Конференция FINTECH360, ставшая авторитетной международной площадкой для обсуждения актуальных тенденций и инноваций рынка финансовых технологий, прошла в зале отеля Holiday Inn Yerevan Republic Square при традиционной поддержке ОАО «Юнибанк» и системы международных денежных переводов Юнистрим.
Значимость мероприятия была отмечена заместителем председателя Центрального банка Армении Оганнесом Хачатряном и заместителем министра высокотехнологической промышленности РА Давидом Саакяном, которые выступили на открытии FINTECH360. Поблагодарив Оганнеса Хачатряна и Давида Саакяна за внимание и поддержку, председатель Совета Юнибанка Гагик Закарян в своей приветственной речи отметил высокую инвестиционную привлекательность Армении, прозрачную и открытую экономическую политику.
Деловую программу конференции открыл председатель Ассоциации участников рынка электронных денег и денежных переводов Виктор Достов, выступив с докладом о стратегии и тактике банков в эпоху цифровой революции. Председатель правления ОАО «Юнибанк» Месроп Акопян поделился успешным опытом своей команды по внедрению скоринга на базе искусственного интеллекта. Юнибанк в числе первых в Армении автоматизировал рассмотрение заявок на беззалоговые потребкредиты и исключил человеческий фактор при выдаче решения. С внедрением технологии искусственного интеллекта Юнибанк вдвое повысил качество кредитного портфеля, одобряя свыше 50% полученных заявок.
Тему практического применения ИИ и нейросетей в банковской сфере продолжил вице- президент Ассоциации лабораторий по развитию искусственного интеллекта Роберт Васильев. Основатель и генеральный директор DPP Group, Ex- CEO банка Хоум Кредит Дмитрий Пешнев-Подольский выступил с докладом, посвящённым одной из самых обсуждаемых тем за последнее время - сервисам оплаты покупок в рассрочку: «BNPL на мировом рынке. Первые разочарования и неопределенное будущее».
Еще одна актуальная тема — перспективы использования массивов данных в практике банков и других кредитных организаций. Какие возможности открывает обращение к Big Data при анализе поведенческих особенностей клиентов финансовых институтов, обсудили учредитель компании Digital Caramel Арсен Султанян, СЕО и основатель OpenBusiness Юлия Локоткова, финансовый директор Ucom Симон Аракелян.
Не обошли вниманием на конференции и набирающий популярность фиджитал — инновационный способ взаимодействия с пользователями услуг, подразумевающий интеграцию физического и цифрового пространства. Учредитель и директор компании Earlyone Геворг Сафарян представил доклад под названием «Клиентский опыт в стиле phygital: будущее ритейл банков».
Важной частью деловой программы FINTECH360 стали дискуссионные панели. Большой интерес делегатов вызвала дискуссия, посвящённая эволюции бесконтактных платежей и мобильных сервисов. Модератором выступил Виктор Достов. Участие в обсуждении приняли директор платёжной системы ArCa Ишхан Мхитарян, председатель правления ОАО «Юнибанк» Месроп Акопян, председатель правления АО КБ «Юнистрим» Каиржан Кудьяров и председатель совета STAK Money Transfer Вахтанг Абрамян.
В центре внимания ещё одной панельной дискуссии, которую, модерировала CEO и основатель OpenBusiness Юлия Локоткова, оказалось будущее необанков. Мнениями на эту тему обменялись директор Bedford Pay LTD Владиславс Боровикс, управляющий директор стран ECA, старший партнер Senteo Inc Алексей Веретенов и Дмитрий Пешнев-Подольский.
На повестке дня оказался и глобальный мировой тренд, заключающийся в превращении узкоспециализированных мобильных приложений в финансовые маркетплейсы и банковские экосистемы, интегрирующиеся с популярными у пользователей внешними сервисами. Перспективность интеграции и проблемы адаптации банков к стремительно меняющемуся экономическому ландшафту в своих докладах обсуждали пресейл-менеджер WaveAccess Сергей Пономаренко, управляющий директор стран ECA, старший партнер Senteo Inc Алексей Веретенов, директор Сколково Fintech Hub Павел Новиков.
Практическим опытом поделился председатель правления АО КБ «Юнистрим» Каиржан Кудьяров, рассказав о том, как меняются потребности трудовых мигрантов в эпоху диджитализации. Он отметил, что если в 2021 году доля онлайн сервиса в Юнистрим составляла 41%, то в 2022 году – уже 55%. В этом году количество скачиваний мобильного приложения увеличилось в 8 раз.
«Зелёный» финтех в рамках ESG-повестки стал темой ещё одной панельной дискуссии, модерируемой директором Ассоциации участников финансового рынка ФИНАРМ Кареном Закаряном. О быстром росте рынка «зелёных» инвестиций говорили управляющий директор PwC Armenia Алексей Русанов, старший консультант в Climate Finance and Institutions Тигран Сукиасян, член Совета Директоров банка «Юнистрим» и заместитель сопредседателя комиссии по банкам и банковской деятельности РСПП Елена Речкалова.
В рамках дискуссии «Инвестиционные возможности и рынки ценных бумаг» состоялся интенсивный обмен мнениями. Роль модератора взял на себя генеральный секретарь Федерации евро-азиатских фондовых бирж (FEAS) Константин Сароян. В обсуждении участвовали директор POD Consulting FFF Филипп Дельмот, специальный советник по Кавказу и Центральной Азии BPIFRANCE Жером Клаузен, генеральный директор AMX Айк Еганян, соучредитель AICA&CrowdVentures Самсон Аветян, руководитель платформы ARFI в ANIF Эдгар Эвоян. Портфельный управляющий «Армброк» Дмитрий Дорофеев поделился своим видением темы: он подготовил доклад «Портфельные инвестиции для частных лиц: время перемен».
О практике внедрения моделей машинного обучения в банках — от пилотного проекта до создания промышленной платформы — рассказала на конференции главный консультант ENFINT Светлана Маркова. Главный экономист по России и СНГ компании «Ренессанс Капитал» Софья Донец выступила с докладом «Всемирный потоп и армянский ковчег экономического роста».
На дискуссионной панели под модераторством председателя правления НП НПС Алмы Обаевой эксперты обсудили подходы к внедрению цифровых валют и роль центральных банков в этом процессе.
Не обошли вниманием на конференции и важный вопрос кибербезопасности, тесно соприкасающийся с популяризацией концепции Open Banking. Модерировал дискуссию учредитель и директор компании Earlyone Геворг Сафарян, экспертные мнения высказали соучредитель CyberHUB, Strategic advisor в SoftConstruct Самвел Мартиросян, соучредитель Аналитического центра стратегических исследований и инициатив, медиаэксперт, специалист по информационной безопасности Тигран Кочарян, учредитель и директор InfoSec Карен Гаспарян, старший консультант «Armsoft», лектор AUA Ара Чалабян.
В завершение конференции коммерческий директор компании VisionLabs Илья Романов представил новые тренды применения технологий human-centric и машинного зрения в финансовой отрасли.
После интенсивных дискуссий и погружения в тренды ближайшего цифрового будущего, участники FINTECH360 окунулись в историческое наследие Армении. Насыщенная культурная программа включала экскурсии в Гарни и Гегард. Делегатов ждал мастер-класс по выпечке лаваша и дегустация традиционных наливок, чарующие звуки армянского дудука и выступление камерного хора в акустическом зале скального комплекса Гегард.