ESG Sustainalytics ոլորտում առաջատար վերլուծական ընկերության փորձագետները ներկայացրել են երկրորդ կողմի կարծիքը Յունիբանկի «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկման հայեցակարգի վերաբերյալ և հաստատել դրա համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին և Green Bonds Principles 2021-ի պահանջներին:
«Կանաչ» պարտատոմսերի թողարկումը, որոնց վաճառքից ստացված միջոցները ներդրվում են բնապահպանական նախագծերում, արագ թափ հավաքող համաշխարհային միտում է։ Յունիբանկն արդեն սկսել է իր զարգացման ռազմավարության մեջ ներառել բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման պատասխանատվության (ESG) սկզբունքները և 2022 թվականի սեպտեմբերին ավարտել է Յունիբանկի Green Bond Framework-ի մշակումը, ըստ որի՝ նախատեսում է սկսել կանաչ պարտատոմսերի թողարկումը։ Ներգրավված ներդրումները կուղղվեն Հայաստանում էներգաարդյունավետության, գյուղատնտեսության մեջ բնական ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման, ջրային ռեսուրսների մաքրման և թափոնների կառավարման ոլորտներում նախագծերի ֆինանսավորմանը։ Այդ նպատակով բանկում կստեղծվի կանաչ պարտատոմսերի և կայուն զարգացման պարտատոմսերի կոմիտե:
2021 թվականին կայուն պարտատոմսերի համաշխարհային թողարկումը, որոնցից միջոցներն ուղղվում են սոցիալական և բնապահպանական նպատակներին, հասել է 859 միլիարդ դոլարի, ինչը 1,5 անգամ ավելի է, քան 2020 թվականին։ Թողարկման ծավալի կեսից ավելին բաժին է ընկել «կանաչ» պարտատոմսերին։ Միջոցների 80%-ն ուղղվել է վերականգնվող էներգիայի, կայուն շինարարության և ցածր ածխածնային տրանսպորտի զարգացմանը։
Յունիբանկը լիովին աջակցում է պատասխանատու ներդրումների միտմանը և ողջունում բնապահպանական խնդիրների նկատմամբ աճող ուշադրությունն ու շրջակա միջավայրի նկատմամբ հոգատարությունը: Յունիբանկն արդեն ներդրել է բնապահպանական և սոցիալական կառավարման համակարգ (ESMS), որը մշակվել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ղեկավարությամբ: Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնն ամբողջությամբ սնուցվում է արևային էներգիայով:
«Կանաչ» պարտատոմսերի թողարկումից ստացված միջոցները կուղղվեն բնապահպանական նախագծերի իրականացմանը, ինչը կնպաստի ածխածնային ցածր, կլիմայակայուն և էկոլոգիապես մաքուր տնտեսության անցմանը։
Ըստ Sustainalytics-ի ամփոփագրի՝ Յունիբանկի «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկման և տեղաբաշխման հայեցակարգն արդյունավետ է և արժանահավատ: Sustainalytics-ն ակնկալում է, որ Յունիբանկի կողմից ֆինանսավորվող բնապահպանական ծրագրերը կբարելավեն շրջակա միջավայրի վիճակը և կնպաստեն Հայաստանում «կանաչ» էներգիայի զարգացմանը՝ հիմնվելով վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման վրա:
Շաբաթ օրերին քարտեր ստանալու դիմումներ կընդունվեն «Ամիրյան», «Օպերա», «Տերյան» և «Մոսկվա» մասնաճյուղերում18.10.2022 Տեսնել ավելին -
Փոփոխություն Յունիբանկի սակագներում 01.11.2022թ.-ից14.10.2022 Տեսնել ավելին -
Փոփոխություն Յունիբանկի սակագներում 17.10.2022թ.-ից05.10.2022 Տեսնել ավելին -
Հայտարարություն մասնաճյուղերի աշխատանքային գրաֆիկի վերաբերյալ05.10.2022 Տեսնել ավելին -
Ի գիտություն Յունիբանկի «Գորիս», «Կապան», «Սիսիան» և «Եղեգնաձոր» մասնաճյուղերի հաճախորդների03.10.2022 Տեսնել ավելին -

Выпуск «зелёных» облигаций — ценных бумаг, средства от продажи которых инвестируются в экологические проекты, — это мировой тренд, стремительно набирающий обороты.
Юнибанк уже начал интегрировать принципы экологической, социальной и управленческой ответственности (ESG) в стратегию развития и в сентябре 2022 года завершил разработку концепции Unibank Green Bond Framework, согласно которой планирует приступить к выпуску «зелёных» облигаций. Привлечённые инвестиции будут направлены на финансирование проектов в Армении в сферах энергоэффективности, рационального использования природных ресурсов в сельском хозяйстве, очищения водных ресурсов, управления отходами. Для этих целей в банке будет создан Комитет по «зелёным» облигациям и облигациям устойчивого развития.
В 2021 году мировой выпуск устойчивых облигаций, средства от которых направляются на социально-экологические цели, достиг $859 млрд, что в 1,5 раза превышает показатель 2020-го. Свыше половины объёма выпуска пришлось на «зелёные» облигации. 80% средств были направлены на развитие возобновляемой энергетики, устойчивого строительства и низкоуглеродного транспорта.
Команда Юнибанка всецело поддерживает тренд на ответственное потребление и инвестирование и приветствует растущее внимание к вопросам экологии и заботы об окружающей среде. Банк уже внедрил систему экологического и социального менеджмента (ESMS), разработанную под руководством Международной финансовой корпорации, а в целях декарбонизации перевёл центр обработки данных на питание от солнечных батарей. Средства от выпуска «зелёных» облигаций будут направлены на реализацию экологических проектов, что поспособствует переходу к низкоуглеродной, климатоустойчивой и экологически чистой экономике.
Согласно резюме Sustainalytics, концепция Юнибанка по выпуску и размещению зеленых облигаций эффективна и заслуживает доверия. Sustainalytics ожидает, что профинансированные Юнибанком экологические проекты улучшат состояние окружающей среды и помогут развитию в Армении «зелёной» энергетики, основанной на использовании возобновляемых источников.