Յունիբանկը 2024թ.-ի համար կվճարի 7,8 մլրդ ՀՀ դրամի շահութաբաժիններ
2024 թվականը Յունիբանկն ամփոփեց 8,2 մլրդ դրամ շահույթով, որից 7,8 մլրդ դրամը  կուղղվի շահութաբաժինների վճարմանը. գրեթե կրկնակի ավելի՝ անցած տարվա համեմատ: Այս որոշումը կայացվել է «Յունիբանկ» ԲԲԸ բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովում:
Տարեկան շահութաբաժինների վճարումն իրականացվելու է 01.07.2025թ.-ից մինչև 31.07.2025թ. ընկած ժամանակահատվածում:
2024 թվականը Յունիբանկի համար դարձավ կայուն աճի տարի: Բանկը  նշանակալի արդյունքների հասավ  գործունեության բոլոր հիմնական ուղղություններում, ամրապնդեց դիրքերը շուկայում և հավատարիմ մնաց  գլխավոր նպատակին՝ լինել հուսալի, նորարարական և հաճախորդի կարիքներին միտված ֆինանսական գործընկեր։
2024թ.-ին բաժնետոմսերի հաջող տեղաբաշխման շնորհիվ բանկի կապիտալն աճել է 9%-ով՝ գերազանցելով 44.2 միլիարդ դրամը: Սեփական կապիտալի շահութաբերությունը  (ROE)  աճել է 7.3 տոկոսային կետով և կազմել 18.8%:
Հաշվետու տարում բանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը աճել է 36%-ով։ Վարկային սքորինգի մեջ արհեստական բանականության տեխնոլոգիայի կիրառման շնորհիվ բանկը շարունակել է ակտիվորեն ընդլայնել վարկավորումը՝ պահպանելով իր առաջատար դիրքը POS վարկերի քանակով։
Յունիբանկն ակտիվ աշխատում է նաև հիփոթեքային վարկավորման ուղղությամբ, այդ թվում՝ պետական ծրագրերով: Յունիբանկը դարձել է Արցախի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի հիմնական մասնակիցներից մեկը: 2024 թվականին հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը գրեթե կրկնապատկվել է:
2024 թվականին Յունիբանկը նշանակալի քայլ կատարեց թվային վերափոխման ուղղությամբ: Բանկն ընդլայնեց UNIMobile հավելվածի ֆունկցիոնալությունը, որը հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս հեշտությամբ լուծել ամենօրյա ֆինանսական խնդիրները: Հաշվետու տարում UNIMobile հավելվածի օգտատերերի թիվը 2023 թվականի համեմատ աճել է գրեթե 3 անգամ։
Բանկի կողմից թողարկված ակտիվ քարտերի թիվն աճել է 37%-ով, աշխատավարձային նախագծերի շրջանակներում դրանց թիվն աճել է 76%-ով, իսկ գործարքների ծավալի աճը հասել է 51%-ի։
Թվայնացման հաջորդ փուլը UNIBusiness Mobile հավելվածի գործարկումն էր իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի համար: Յունիբանկը նաև գործարկեց ինտերնետ էքվայրինգի ծառայություն, որին միանալով՝ ձեռնարկատերերը կարող են ընդունել առցանց վճարումներ կայքում և ինտերնետ-խանութներում։
Միջազգային փոխանցումները հաճախորդների շրջանում ամենապահանջված ծառայություններից մեկն է, և Յունիբանկն այս առումով ձգտում է առաջարկել առավելագույն շահավետ պայմաններ: 2024 թվականին Յունիբանկը ստեղծեց UBPay դրամական փոխանցումների հայաստանյան վճարահաշվարկային համակարգը: UBPay-ի առաքելությունն է՝ օգնել մարդկանց հեշտությամբ և արագ գումար փոխանցել աշխարհի ցանկացած վայրում: Հարթակն առաջարկում է հուսալի և ինտուիտիվ API, որը թույլ է տալիս բանկերին և դրամական փոխանցումների համակարգերին հեշտությամբ ինտեգրել մեր ծառայությունները:
2024 թվականի վերջին կորպորատիվ վարկային պորտֆելի ծավալն աճել է 35%-ով: Յունիբանկի անգրավ բիզնես վարկերի պորտֆելի ծավալը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 21%-ով, իսկ վարկերի քանակը՝ 30%-ով: Հաշվետու ժամանակահատվածում Յունիբանկը կրկնապատկեց իր լիզինգի պորտֆելը նոր գործիքների ներդրման և այս ծառայության առավելությունների մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու արշավի շնորհիվ:
2024 թվականին զարգացած մեկ այլ ուղղություն է Unibank Invest ներդրումային հարթակը, որն հաճախորդներին առաջարկում է անմիջական մուտք միջազգային բորսաներ։ Բոլոր գործարքները կարող են իրականացվել ժամանակակից վեբ տերմինալի կամ մոբայլ հավելվածի միջոցով։
Մեր երկարաժամկետ ռազմավարության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը բանկի ներդրումային գրավչության բարձրացումն է և մուտքը միջազգային շուկաներ։ 2024 թվականին մենք հաջողությամբ տեղաբաշխեցինք բաժնետոմսերի 7-րդ թողարկումը՝ 4 միլիարդ դրամի չափով։
Հաշվետու տարում բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսերի ծավալն աճել է 61%-ով։ Յունիբանկը առաջինն էր Հայաստանում, որը 2024 թվականին թողարկեց ստորադաս պարտատոմսեր և տեղաբաշխեց դրանք նախատեսվածից շուտ, ինչը վկայում է հանրային բարձր վստահության մասին։
AMX AWARDS 2024 մրցանակաբաշխության ժամանակ Յունիբանկը ճանաչվեց լավագույնը երկու անվանակարգերում՝ «Best Equity Issuer on the Exchange» և «Best in Secondary Equity Market»:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում վարկային պորտֆելի որակի և բանկի շահութաբերության զգալի բարելավմամբ պայմանավորված  Moody's գործակալությունը Յունիբանկի վարկանիշները բարձրացրեց մինչև B1 մակարդակի, ինչը վկայում է բանկի ֆինանսական դիրքի ամրապնդման և հաճախորդների ու ներդրողների համար հուսալիության մասին:
Նշանակալի հաջողությունների ձեռքբերումը մեծապես պայմանավորված է «Առողջ ֆինանսներ՝ վստահ ապագա» մարտավարության զարգացմամբ: Այս ռազմավարության նպատակն է՝ օգնել մարդկանց կայացնել գիտակցված և արդյունավետ որոշումներ: Բանկի ֆինանսական լուծումները նպաստում են բանկային ծառայությունները հաճախորդի համար մատչելի, հասանելի և օգտակար դարձնելուն:

Юнибанк завершил год с прибылью в размере 8,2 млрд драмов, из которых 7,8 млрд драмов будет направлено на выплату дивидендов — почти в два раза больше, чем годом ранее. Решение было принято на годовом общем собраниии акционеров ОАО «Юнибанк».
2024 год стал для Юнибанка годом уверенного и стабильного роста. Банк достиг значительных результатов по всем ключевым направлениям деятельности, укрепил позиции на рынке и сохранил верность главной цели — быть надёжным, инновационным и ориентированным на клиента финансовым партнёром.
Благодаря успешному размещению акций капитал банка за отчетный год увеличился на 9%, превысив 44,2 млрд драмов. Показатель рентабельности собственного капитала (ROE) увеличился на 7.3 процентных пункта и составил 18.8%.
В отчётном году портфель розничных кредитов банка увеличился на 36%. Применяя технологию искусственного интеллекта в кредитном скоринге, Юнибанк продолжил активно наращивать кредитование, сохранив позиции лидера по количеству POS–кредитов.
Банк активно работал в направлении ипотечного кредитования, в том числе по государственным программам. Юнибанк стал одним из ключевых участников программы по обеспечению доступности жилья для вынужденных переселенцев из Арцаха. В 2024 году портфель ипотечных кредитов банка увеличился почти в два раза.
В 2024 году Юнибанк сделал значительный шаг вперёд в сфере цифровой трансформации. Банк расширил функционал приложения UNIMobile, которое позволяет клиентам легко решать ежедневные финансовые задачи. Число пользователей приложения увеличилось почти в 3 раза по сравнению с 2023-м.
В 2024 году количество активных карт, выпущенных банком, выросло на 37%, рост числа карт в рамках зарплатных проектов составил 76%. Рост объёма транзакций достиг 51%.
Следующим этапом цифровизации стал запуск мобильного приложения UNIBusiness Mobile для юридических лиц и ИП, а также услуги интернет-эквайринга, с помощью которого предприниматели могут принимать онлайн-платежи на сайтах и в интернет-магазинах.
Международные переводы — одна из самых востребованных услуг среди клиентов, и Юнибанк стремится предложить им максимально выгодные условия и современный функционал. В 2024 году Юнибанк создал армянскую платежную систему денежных переводов UBPay, миссия которой — помочь людям легко и быстро переводить деньги в любой точке мира. Платформа предлагает надёжный и интуитивно понятный API, что позволяет банкам и компаниям в сфере денежных переводов с легкостью интегрировать услугу.
Малый и средний бизнес, как один из ключевых драйверов экономического роста, всегда находится в центре внимания Юнибанка. По итогам 2024 года объём корпоративного кредитного портфеля банка увеличился на 35%. Объём портфеля беззалоговых бизнес-кредитов вырос на 21% по сравнению с предыдущим годом, а количество выданных кредитов увеличилось на 30%. За отчётный период Юнибанк удвоил портфель по бизнес-лизингу благодаря запуску новых продуктов и проведению информационной кампании для повышения осведомленности о преимуществах данной услуги.
Ещё одно направление, получившее развитие в 2024 году, — Unibank Invest — инвестиционная платформа, предлагающая клиентам прямой доступ к международным биржам. Все операции можно проводить с использованием современного веб-терминала или мобильного приложения.
Одним из ключевых приоритетов долгосрочной стратегии Юнибанка является повышение инвестиционной привлекательности банка и выход на международные рынки ценных бумаг. В 2024 году банк успешно разместил 7-й выпуск акций банка на сумму 4 млрд драмов.
Объём выпущенных банком облигаций в отчётном году увеличился на 61%. Юнибанк первым в Армении выпустил субординированные облигации, причём разместил их досрочно, что свидетельствует о высоком доверии общественности.
На AMX AWARDS 2024 Юнибанк был признан лучшим в двух номинациях: «Best Equity Issuer on the Exchange» и «Best in Secondary Equity Market».
Благодаря существенному улучшению качества кредитного портфеля и роста прибыльности банка за последние два года, агентство Moody's в июне 2025 года повысило рейтинг банка до уровня B1, что свидетельствует об укреплении финансового положения банка и его надёжности для инвесторов и клиентов.
В значительной степени успех достигнут благодаря развитию стратегии «Здоровые финансы — надёжное будущее». Цель этой стратегии — сделать банковские услуги доступными, понятными и полезными для каждого клиента, а также помочь людям принимать осознанные и эффективные финансовые решения для обеспечения надежного будущего.
Изменения в условиях депозитов с 07.07.2025г.25.06.2025 Подробнее -
Филиал Юнибанка «Эребуни» открыл свои двери после капитального ремонта20.06.2025 Подробнее -
Снижение тарифа за предоставление со счета наличных средств в рублях с 03.07.2025г.20.06.2025 Подробнее