Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի փամփթրեքի աշխարհի առաջնության որակավորման մրցաշար: Velosolutions UCI Pump Track-ը կազմակերպվում է Միջազգային հեծանվային միության (UCI) և Velosolutions ընկերության նախաձեռնությամբ՝ նպատակ ունենալով զարգացնել հեծանվային սպորտը Հայաստանում: Մրցաշարի գլխավոր հայաստանյան հովանավորն է Յունիբանկը:
UCI Pump Track-ը կանցկացվի այս տարվա օգոստոսի 9-ին Վանաձորի Բու լեռնահեծանվային պարկում՝ UCI որակավորված մրցավարների հսկողությամբ։ Հայաստանի հեծանվորդները Վանաձորում առաջին անգամ կմրցեն UCI Pump Track աշխարհի առաջնության ուղեգրի համար։ Յուրաքանչյուր անվանակարգում առաջին տեղը զբաղեցրած մասնակիցը կստանա լիարժեք հովանավորվող ուղեգիր դեպի եզրափակիչ փուլ, որը կանցկացվի Շվեյցարիայում։
Տարիներ շարունակ Յունիբանկը կարևորում է սպորտի և առողջ կենսակերպի խթանումը՝ մշտապես աջակցելով հայ մարզիկներին և սպորտային նախաձեռնություններին։
«Մենք ուրախ ենք, որ հեծանվասպորտի համար այս կարևոր միջազգային մրցաշարը կանցկացվի մեր երկրում և հնարավորություն կտա հայ հեծանվորդներին դուրս գալ միջազգային ասպարեզ։ Յունիբանկը մշտապես ձգտում ստեղծել նոր հնարավորություններ մարզիկների համար, խթանել սպորտի նկատմամբ հետաքրքրության աճը և ոգեշնչել երիտասարդ սերնդին վարել ակտիվ և առողջ կենսակերպ: Մենք սերտ համագործակցում ենք նաև Հայաստանի հեծանվային մարզաձևերի ֆեդերացիայի հետ», - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։
«Մենք կարող ենք Հայաստանում կազմակերպել համաշխարհային մակարդակի իրադարձություն, որը կոգեշնչի հաջորդ սերնդին և ցույց կտա, որ հեծանվասպորտը ոչ միայն հոբբի է, այլև կենսակերպ և համայնք: Այս մրցաշարը եզակի հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի հեծանվորդներին՝ համաշխարհային ասպարեզում մրցելու համար: Սպասում ենք բոլորիդ օգոստոսի 9-ին՝ Բու լեռնահեծանվային պարկում», - նշեց UCI Pump Track-ի հայաստանյան կազմակերպիչ, մրցավար Էմմա Պետրոսյանը:
Փամփթրեքն այսօր համարվում է հեծանվային սպորտի ամենաարդի, դիտարժան և էքստրեմալ ձևաչափերից մեկը: Մրցաշարի յուրաքանչյուր անվանակարգի մրցումից հետո տեղի կունենա ընդմիջում, որի ընթացքում ներկաները հնարավորություն կունենան անցկացնել հաճելի ժամանց. վայելել Վանաձորի չքնաղ բնությունը, լսել որակյալ երաժշտություն, հեծանվավարել ընտանիքի անդամների հետ:

Впервые в Армении пройдет квалификационный этап чемпионата мира Velosolutions UCI Pump Track. Турнир организован Международным союзом велосипедистов (UCI) совместно с компанией Velosolutions. Генеральным спонсором мероприятия в Армении выступает Юнибанк.
Соревнования состоятся 9 августа 2025 года на трассе Boo Mountain Bike Park в Ванадзоре, под наблюдением сертифицированных судей UCI. Впервые армянские велосипедисты смогут побороться за участие в финале чемпионата мира UCI Pump Track. Победители в каждой категории получат полностью оплаченные путевки на финал, который пройдет в Швейцарии.
На протяжении многих лет Юнибанк уделяет особое внимание поддержке спорта и продвижению здорового образа жизни, неизменно оказывая содействие армянским спортсменам и спортивным инициативам. «Мы рады, что столь значимое международное соревнование по велоспорту пройдет в Армении и предоставит нашим спортсменам возможность заявить о себе на мировой арене. Юнибанк стремится создавать новые возможности для развития спорта, способствовать росту интереса к активному образу жизни и вдохновлять молодежь. Мы также активно сотрудничаем с Федерацией велосипедного спорта Армении», — отметил председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян.
«Мы можем организовать в Армении событие мирового уровня, которое вдохновит новое поколение и покажет, что велоспорт — это не просто хобби, а стиль жизни и сильное сообщество. Турнир предоставляет уникальный шанс армянским велосипедистам заявить о себе на международном уровне. Ждём вас 9 августа в Ванадзоре», — сказала организатор UCI Pump Track в Армении Эмма Петросян.
Pump track сегодня считается одной из самых современных, динамичных и зрелищных дисциплин велоспорта. В перерывах между заездами гостей ждёт насыщенная развлекательная программа: возможность насладиться живописной природой Ванадзора, качественная музыкальная программа и семейные велоактивности.