Յունիբանկը թողարկել է արտոնյալ բաժնետոմսեր՝ տարեկան 12% հաստատագրված շահութաբաժնով
Յունիբանկը հայտարարում է Գ դասի փոխարկելի արտոնյալ բաժնետոմսերի նոր թողարկման մասին՝ տարեկան 12% հաստատագրված շահութաբաժնով։ Թողարկման ծավալը կազմում է 1.5 միլիարդ ՀՀ դրամ։ Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ը։
Արտոնյալ բաժնետոմսեր կարող են ձեռք բերել՝ ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ՝ իրավաբանական անձինք։ Մեկ բաժնետոմսի անվանական արժեքը 390 դրամ է։ Նվազագույն ներդրման չափը՝ 1 միլիոն դրամ։
Ավանդների տոկոսադրույքների նվազման ֆոնին ներդրողները ցուցաբերում են մեծ հետաքրքրություն հուսալի ներդրումային գործիքների նկատմամբ։ Յունիբանկի արտոնյալ բաժնետոմսերն անհատ և կորպորատիվ ներդրողներին հնարավորություն են տալիս դիվերսիֆիկացնել իրենց ներդրումային պորտֆելը և ստանալ բարձր եկամուտ:
Տեղաբաշխումից հետո բաժնետոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX): ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ բորսայում  ցուցակված արժեթղթերից ստացված եկամուտն ազատված է հարկումից, ինչը ներդրումներն ավելի գրավիչ է դարձնում։
Որպես շուկա ստեղծող հանդես է գալիս «Արմբրոկ» ընկերությունը։
Յունիբանկը շարունակում է ապահովել կայուն աճ և լինել Հայաստանի ֆոնդային շուկայի առաջատար մասնակիցներից մեկը։ Մինչ օրս բանկն իրականացրել է բաժնետոմսերի՝ 8, այդ թվում՝ 2 արտոնյալ թողարկում։ Մինորիտար բաժնետերերին բաժին է ընկնում բանկի կապիտալի մոտ 20%-ը։
Յունիբանկը հետևողականորեն իրականացնում է շահութաբաժնային քաղաքականություն՝ ապահովելով վճարումներ՝ ինչպես արտոնյալ, այնպես էլ՝ սովորական բաժնետոմսերի գծով։ 2023 թվականի արդյունքներով՝ շահութաբաժինների վճարմանն ուղղվել է ընդհանուր առմամբ 4.6 միլիարդ դրամ։ 2024 թվականի արդյունքներով՝ շահութաբաժինների չափը գրեթե կրկնապատկվել է և կազմել 8.2 միլիարդ դրամ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով՝ Յունիբանկը ցուցաբերել է կայուն աճ. շահույթը կազմել է 4.8 միլիարդ դրամ, կապիտալը՝ 53 միլիարդ դրամ։ Ակտիվներն աճել են 27 միլիարդ դրամով և կազմել 364 միլիարդ դրամ, պարտավորությունները՝ 19 միլիարդ դրամով՝ հասնելով 311 միլիարդ դրամի։
Բանկի վարկային պորտֆելի որակի և շահութաբերության զգալի բարելավմամբ պայմանավորված՝ Moody's-ը բարձրացրել է Յունիբանկի ավանդների երկարաժամկետ վարկանիշները մինչև B1 մակարդակ, հեռանկարը՝ կայուն:
Գ դասի փոխարկելի արտոնյալ բաժնետոմսերի Ազդագիրը ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցվել է 06.08.2025-ին՝ ՀՀ ԿԲ թիվ 1/265 Ա որոշման համաձայն: Ներդրողը կարող է ձեռք բերել Ազդագիրը և Ազդագրին կից ներկայացվող փաստաթղթերը թղթային տարբերակով՝ բանկի գլխամասային գրասենյակում և մասնաճյուղերում, իսկ էլեկտրոնային պատճենը` www.unibank.am կայքում:
• Յունիբանկի «Մալաթիա» մասնաճյուղն իր աշխատանքը կվերսկսի 25.08.2025թ.
Յունիբանկի «Մալաթիա» մասնաճյուղն իր աշխատանքը կվերսկսի 25.08.2025թ.
• Յունիբանկը դարձավ «Ալաշկերտ» ֆուտբոլային ակումբի ոսկե հովանավորը
Յունիբանկը դարձավ «Ալաշկերտ» ֆուտբոլային ակումբի ոսկե հովանավորը
• «Էջմիածին» մասնաճյուղը տեղափոխվում է նոր տարածք
«Էջմիածին» մասնաճյուղը տեղափոխվում է նոր տարածք
• Փոփոխություն սակագներում 11.08.2025թ-ից
Փոփոխություն սակագներում 11.08.2025թ-ից
• Հուլիսի 27-ին կիրականացվեն տեխնիկական աշխատանքներ
Հուլիսի 27-ին կիրականացվեն տեխնիկական աշխատանքներ
• Յունիբանկը՝ Velosolutions UCI Pump Track-ի աշխարհի առաջնության Հայաստանի որակավորման մրցաշարի գլխավոր հովանավոր

Юнибанк объявляет о размещении нового выпуска конвертируемых привилегированных акций класса «Г» с фиксированным дивидендным доходом.  Годовой размер дивидендов составляет 12%. Объём выпуска — 1,5 млрд драмов РА.
Размещение планируется завершить до 7 ноября 2025 года. Приобрести акции смогут как физические, так и юридические лица. Номинальная стоимость одной акции составляет 390 драмов. Минимальная сумма инвестиций — 1 млн драмов.
На фоне снижения процентных ставок по депозитам инвесторы проявляют повышенный интерес к надёжным финансовым инструментам. Привилегированные акции Юнибанка — это возможность для частных и корпоративных инвесторов получать высокий фиксированный доход и диверсифицировать свой инвестиционный портфель.
После размещения акции будут включены в листинг Фондовой биржи Армении (AMX). В соответствии с законодательством РА, доход по ценным бумагам, торгующимся на AMX, освобождён от налогообложения, что делает инвестиции ещё более привлекательными. Маркетмейкером выпуска выступает компания «Армброк».
Юнибанк стабильно демонстрирует рост и является одним из ведущих участников фондового рынка Армении. На сегодняшний день банк провёл 8 размещений акций, включая 2 выпуска привилегированных. На долю миноритарных акционеров приходится около 20% капитала банка.
Юнибанк последовательно реализует дивидендную политику, обеспечивая выплаты как по привилегированным, так и по обыкновенным акциям. По итогам 2023 года на выплату дивидендов в общей сложности было направлено 4,6 млрд драмов. По результатам 2024 году размер дивидендов увеличился почти в два раза и составил 8,2 млрд драмов, что отражает рост финансовых показателей и приверженность банка интересам акционеров.
По итогам первого полугодия 2025 года Юнибанк продемонстрировал стабильный рост: прибыль составила 4,8 млрд драмов, капитал — 53 млрд драмов. Активы увеличились на 27 млрд драмов и составили 364 млрд драмов, обязательства — на 19 млрд драмов, достигнув 311 млрд драмов.
Благодаря значительному улучшению качества кредитного портфеля и прибыльности банка  агентство Moody’s повысило долгосрочные рейтинги депозитов Юнибанка до уровня B1 с прогнозом «стабильный».
Проспект конвертируемых привилегированных акций класса «Г» (зарегистрирован ЦБ РА 06.08.2025г.) опубликован на сайте www.unibank.am.