Յունիբանկը միացել է Ածխածնի արտանետումների հաշվառման ֆինանսական համագործակցությանը (Partnership for Carbon Accounting Financials, PCAF)՝ շրջակա միջավայրի վրա իր ֆինանսական գործունեության ազդեցությունը գնահատելու և այն ավելի թափանցիկ դարձնելու համար։
PCAF-ը ֆինանսական հաստատությունների համաշխարհային համագործակցություն է, որի նպատակն է ներդնել միանման մոտեցումներ վարկերի և ներդրումների արդյունքում առաջացող ջերմոցային գազերի արտանետումները բացահայտելու համար։ Միավորելով ավելի քան 700 ֆինանսական հաստատություններ՝ PCAF-ը շարունակում է ակտիվորեն ընդլայնվել Հյուսիսային Ամերիկայում, Լատինական Ամերիկայում, Եվրոպայում, Աֆրիկայում և Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
Միանալով համագործակցությանը՝ Յունիբանկը մտադիր է կիրառել միջազգային մակարդակով ճանաչված մեթոդաբանություն իր ֆինանսական գործունեության հետ կապված արտանետումների չափման և բացահայտման համար։
«Սա կարևոր քայլ է կլիմայական չեզոք հաստատություն դառնալու մեր մոտեցման ամրապնդման գործում։ Այն մեզ հնարավորություն կտա էլ ավելի արդյունավետ կառավարել մեր պորտֆելի կլիմայական ազդեցությունը, բարձրացնել թափանցիկությունը շահագրգիռ կողմերի համար և աջակցել մեր հաճախորդներին՝ ցածր ածխածնային տնտեսության անցնելու գործում», — նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Վաղինակ Ստեփանյանը։
Այս նախաձեռնությունն արտացոլում է Յունիբանկի հավատարմությունը կայուն զարգացմանը, բարելավում է ռիսկերի կառավարման պրակտիկան և նպաստում կանաչ տնտեսության անցմանը։
Տեխնիկական աշխատանքներ 02.04.2026թ.02.04.2026 Տեսնել ավելին -
20.04.2026թ.-ից Յունիբանկի «Ապարան» մասնաճյուղը կդադարեցնի իր գործունեությունը01.04.2026 Տեսնել ավելին -

Юнибанк присоединился к Партнерству по финансовому учету углеродных выбросов (Partnership for Carbon Accounting Financials, PCAF) с целью оценки климатического воздействия своей финансовой деятельности.
PCAF — это международное сотрудничество финансовых организаций, направленное на гармонизацию оценки и раскрытия информации о выбросах парниковых газов, связанных с кредитами и инвестициями. Объединяя более 700 финансовых учреждений на шести континентах, инициатива продолжает активно расширяться в Северной Америке, Латинской Америке, Европе, Африке и Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Присоединившись к PCAF, Юнибанк намерен вести учет климатического воздействия своих кредитных и инвестиционных портфелей и внедрить признанные во всем мире методики измерения и раскрытия информации о выбросах.
«Данная инициатива отражает приверженность Юнибанка к достижению климатической нейтральности (нулевого уровня выбросов). Партнерство позволит нам эффективнее управлять климатическим воздействием нашего портфеля, повышать прозрачность для заинтересованных сторон, а также поддерживать наших клиентов в их переходе к низкоуглеродной экономике», — отметил заместитель председателя Правления Юнибанка Вагинак Степанян.
Сотрудничество с PCAF способствует реализации более широкой климатической повестки банка, включая совершенствование практик управления рисками и содействие переходу к зеленой экономике.