ՀՀ Կենտրոնական բանկն այս տարվա փետրվարին Յունիբանկին թույլտվություն տրամադրեց «ՅՈՒԲԻՓԵՅ» (UBPAY) դրամական փոխանցումների հայաստանյան վճարահաշվարկային համակարգի ստեղծման եւ գործունեության համար: Banks.am-ի հեզ զրույցում UBPAY-ի տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը պատմել է նոր համակարգի ստեղծման եւ նպատակի մասին:
- Պարոն Սարգսյան, ի՞նչ էր ընկած «ՅՈՒԲԻՓԵՅ» (UBPAY) դրամական փոխանցումների հայաստանյան միասնական վճարահաշվարկային համակարգի ստեղծման որոշման հիմքում:
- Վերջին տարիներին ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ծավալներն աճի էական դինամիկա են արձանագրել: Նույն միտումները նաեւ Հայաստանում են. ֆիզիկական անձանց համար նախատեսված արագ դրամական փոխանցումների նկատմամբ պահանջարկն անընդհատ աճում է:
Հասկանալով, թե ինչպիսի նշանակություն ունեն դրամական փոխանցումները երկրի տնտեսության համար եւ մեր հայրենակիցների կյանքում, կարեւոր էր ունենալ հենց հայաստանյան վճարահաշվարկային համակարգ, որը հնարավորություն կտար եւ կապահովեր արագ ու մատչելի փոխանցումների իրականացումն այն ուղղություններով, որոնք հետաքրքիր են հենց մեր քաղաքացիներին:
Յունիբանկն ավելի քան 20 տարվա վճարահաշվարկային ծառայություններ մատուցելու, տեղական եւ միջազգային տարբեր համակարգերին անդամակցելու, գործընթացները կազմակերպելու հաջողված մեծ փորձ, մասնագիտական ու տեխնոլոգիական ներուժ ունի կուտակած: Այս բոլոր հանգամանքները հաշվի առնելով՝ որոշում կայացվեց ստեղծել արագ, ապահով եւ մատչելի դրամական փոխանցումներ իրականացնող հայաստանյան համակարգ:
- Ո՞ր ուղղություններով է աշխատելու նոր համակարգը եւ ի՞նչ նախապատրաստական աշխատանք է տարվել այս ուղղությամբ:
- Մեր առաջնահերթություններից է համակարգի մասնակիցների, գործընկերների թվաքանակի ավելացումը: Այսօր արդեն ունենք համակարգին անդամակցած հայկական բանկեր եւ վճարահաշվարկային կազմակերպություններ: Մայիսի վերջին սկսել ենք համագործակցություն KWIKPAY արտասահմանյան դրամական փոխանցումների համակարգի հետ: KWIKPAY-ի հետ համագործակցությունը հնարավորություն տվեց ընդլայնել աշխարհագրությունը եւ դրամական փոխանցումներ իրականացնել Կիպրոս, Հունաստան, Սերբիա, Իսրայել, ԱՄԷ, Մոլդովա, Ռուսաստան, Բելառուս, Ուզբեկստան, Ղազախստան, Տաջիկստան, Ղրղզստան եւ Վրաստան:
Երկրների ընտրությունը կատարվում է՝ ելնելով պահանջարկից: Բնականաբար մենք ընդգրկելու ենք բոլոր այն երկրները, որտեղ հայկական մեծ սփյուռք կա: Դիտարկում ենք նաեւ այն երկրները, որոնք փոխանցումների ծավալները մեծացնելու մեծ պոտենցիալ ունեն ապագայում:
Աշխատանքների մյուս հատվածը, բնականաբար, փոխանցումների հետ կապված տեխնոլոգիական լուծումների կիրառումն է, գործառույթների եւ հնարավորությունների ընդլայնումը գործընկերների եւ հաճախորդների համար: Համակարգը հիմնված է ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների վրա: Գործընկերներին մենք առաջարկում ենք հեշտ ինտեգրում՝ API-ի միջոցով: Ապագայում UBPAY համակարգը կունենա նաեւ իր մոբայլ հավելվածը:
- Ներկայացրեք, խնդրում եմ, UBPAY-ի սպառողների շրջանակը:
- UBPAY համակարգը նախատեսված է ռեզիդենտ եւ ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց համար: Համաշխարհային հարցումների համաձայն՝ ֆիզանձանց փոխանցումների շուրջ 90%-ը իրենց ընտանիքներին կամ բարեկամներին աջակցության նպատակով իրականացված դրամական փոխանցումներն են: Կարծում եմ՝ պատկերը Հայաստանի համար նույնն է: Բնականաբար արագ դրամական փոխանցումներից օգտվողների զգալի մաս են կազմում աշխատանքային միգրանտները: Ի դեպ, ըստ վիճակագրության, փոխանցումներ իրականացնող անձանց մեջ տղամարդկանց թիվը երկու անգամ ավելի է, քան՝ կանանց:
- Որքանո՞վ են մրցակցային լինելու UBPAY-ից օգտվելու պայմանները:
- Ֆինանսական ոլորտում կան մի քանի կարեւոր ցուցիչներ: Առաջինը՝ արագությունն է, փոխանցումների համակարգում սա առավել քան կարեւոր հանգամանք է: Փոխանցում իրականացնելուց անմիջապես հետո միջոցները հասանելի են լինելու ստացողին:
Մյուս կարեւոր հանգամանքն՝ անվտանգության ապահովումն է: Համակարգի կողմից կիրառվող տեխնոլոգիական լուծումները բավարարում են միջազգային ստանդարտներին եւ չափորոշիչներին:
Հաջորդը՝ մատչելիությունն է: Մեր համակարգում փոխանցումներն այսօր կարող են իրականացվել սկսած 0% միջնորդավճարով: Սակագնային քաղաքականությունը մշտապես լինելու է մրցակցային:
- UBPAY-ի զարգացման ի՞նչ ռազմավարություն եք որդեգրել: Միաժամանակ, ինչպիսի՞ միտումներ այսօր կարող եք առանձնացնել դրամական փոխանցումների ոլորտում:
- Մոտ ապագայում շեշտակի ընդլայնելու ենք համակարգի աշխարհագրությունը եւ գործընկերների ցանցը: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ հիմնականում փոխանցումները գալիս են Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Ղազախստանից, ԵՄ մի շարք երկրներից, զարգացող ուղղություն է նաեւ ԱՄԷ-ն: Մենք դիտարկում ենք նաեւ այնպիսի ուղղություններ, որոնք դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների հոսքի մեծացման պոտենցիալ ունեն, դրանց թվում են Չինաստանը եւ Հնդկաստանը:
Դրամական փոխանցումները քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովող լուրջ աղբյուր են եւ մեծ նշանակություն ունեն տնտեսության զարգացման համար: 2022թ.-ին առաջին անգամ աշխարհում, ցածր եւ միջին եկամուտներ ունեցող երկրներում, ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ծավալը գերազանցեց այդ երկրների ուղիղ ֆինանսական աջակցության ծավալները: 2023թ.-ին 5,7 մլրդ դրամի չափով գումար է փոխանցվել դեպի մեր երկիր եւ 4 մլրդ-ից ավելի միջոցներ էլ փոխանցվել են Հայաստանից արտերկիր:
Յունիբանկը դարձել է BACEE-ի անդամ31.05.2024 Տեսնել ավելին -
Արարատ Ղուկասյան. Յունիբանկը հնարավորություն է տալիս ներդնել աշխարհի խոշորագույն բորսաներում20.05.2024 Տեսնել ավելին -
Փոփոխություն «Մխչյան» մասնաճյուղի աշխատանքային գրաֆիկում23.05.2024 Տեսնել ավելին -
Յունիբանկի «Թիվ 47» մասնաճյուղը ժամանակավորապես հաճախորդների սպասարկում չի իրականացնի17.05.2024 Տեսնել ավելին -
Փոփոխություն «Մոսկվա» մասնաճյուղի աշխատաժամերում մայիսի 15-ից14.05.2024 Տեսնել ավելին -
Յունիբանկի բաժնետերերի 2023թ. տարեկան ընդհանուր ժողովի կայացրած որոշումների վերաբերյալ13.05.2024 Տեսնել ավելին

В феврале этого года Центральный банк Армении предоставил Юнибанку разрешение на создание армянской платежно-расчетной системы денежных переводов UBPAY. В беседе с Banks.am директор UBPAY Сейран Саргсян рассказал о целях и задачах новой системы.
- Чем обусловлено решение о создании единой армянской платежной системы денежных переводов UBPAY?
- В последние годы в мире значительно выросли объемы денежных переводов физических лиц. Те же тенденции наблюдаются и в Армении: спрос на быстрые денежные переводы для физических лиц постоянно растет.
С учетом значимости денежных переводов для экономики нашей страны важно иметь именно армянскую платежно-расчетную систему, которая обеспечивала бы осуществление быстрых и доступных переводов по направлениям, интересным нашим гражданам.
Юнибанк имеет более чем 20-летний опыт оказания платежно-расчетных услуг, членства в различных местных и международных системах, а также накопленный профессиональный и технологический потенциал. Принимая во внимание все эти обстоятельства, было принято решение о создании в Армении системы быстрых, надежных и доступных денежных переводов.
- По каким направлениям будет работать новая система и какая подготовительная работа проведена?
- Одним из наших приоритетов является увеличение количества участников и партнеров системы. К UBPAY уже присоединился ряд армянских банков и платежно-расчетных организаций. В конце мая мы начали сотрудничество с системой денежных переводов KWIKPAY. Сотрудничество с KWIKPAY позволило расширить географию и осуществлять денежные переводы на Кипр, в Грецию, Сербию, Израиль, ОАЭ, Молдову, Россию, Беларусь, Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и Грузию.
Направления выбираются исходя из спроса. Безусловно, география системы охватит те страны, где есть большая армянская диаспора. Мы также рассматриваем направления, которые имеют большой потенциал для увеличения объемов переводов в будущем.
Другая часть работ - это применение технологических решений, связанных с переводами, расширение функций и возможностей для партнеров и клиентов. Система основана на современных технологиях. Мы предлагаем партнерам простую интеграцию - посредством API. В будущем у системы UBPAY появится и собственное мобильное приложение.
- Представьте, пожалуйста, круг потребителей UBPAY.
- Система UBPAY предназначена для физических лиц - резидентов и нерезидентов. Согласно  опросам, около 90% переводов физических лиц осуществляются для поддержки своих семей или родственников. В Армении точно также. Естественно, значительную часть пользователей быстрых денежных переводов составляют трудовые мигранты. Кстати, по статистике, мужчин, выполняющих переводы, в два раза больше, чем женщин.
- Насколько конкурентоспособными будут условия переводов UBPAY?
- В финансовом секторе есть несколько важных показателей. Во-первых, это скорость; в системе переводов это более чем важное обстоятельство. Средства будут доступны получателю сразу после перевода.
Еще один важный фактор - это обеспечение безопасности. Технологические решения системы соответствуют международным стандартам и нормам.
Следующий показатель - доступность. Переводы в нашей системе можно осуществить уже сегодня с комиссией от 0%. Тарифная политика всегда будет конкурентоспособной.
Важным обстоятельством является также удобство. Наши клиенты могут сделать перевод наличными, без открытия банковского счета, с выдачей средств также наличными или путем перевода денег на банковский счет или счет платежной карты. Кроме того, будет доступен безналичный способ: с банковского или карточного счета физического лица на карту или банковский счет другого физического лица. Система UBPAY также предоставляет возможность переводить деньги через номер телефона. Банки-участники системы могут интегрировать переводы UBPAY в своих мобильных приложениях.
- Какую стратегию вы выбрали для развития UBPAY? Какие тенденции можете выделить сегодня в сфере денежных переводов?
- В ближайшее время мы значительно расширим географию системы и сеть партнеров. Статистика показывает, что в основном в Армению денежные переводы поступают из России, США, Украины, Казахстана, ряда стран ЕС, развивающимся направлением является и ОАЭ. Мы рассматриваем также направления, которые имеют потенциал увеличения потока денежных переводов в Армению, в их числе - Китай и Индия.
Денежные переводы являются серьезным источником обеспечения благосостояния населения многих стран. В 2022 году впервые в мире в странах с низким и средним уровнем дохода объем денежных переводов физических лиц превысил объем прямой финансовой помощи этим странам.
В 2023 году в нашу страну было переведено 5,7 млрд драмов, а из Армении за границу - более 4 млрд драмов.