Յունիբանկը, առաջատար ֆինանսական կազմակերպությունների հետ մեկտեղ, դարձավ BAFT Asia Bank to Bank 2025 միջազգային ֆորումի հովանավոր, որը բացառիկ տարածաշրջանային միջոցառում է ֆինանսական ոլորտի առաջատար մասնագետների և առաջնորդների համար:
Ֆորումն անցկացվել է Սինգապուրում՝ GTR Asia-ի հետ համատեղ, և միավորել է ավելի քան 150 մասնակիցների՝ բանկերի, առևտրային և վճարային ընկերությունների ղեկավարների, ինչպես նաև համապատասխանության և կայուն զարգացման ոլորտի ներկայացուցիչների:
Մասնակիցները քննարկեցին ժամանակակից ֆինանսական ծառայությունների զարգացման հիմնահարցերը՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և դրա ազդեցությունը ֆինանսական ոլորտի վրա, միջսահմանային առևտրի մարտահրավերները, վճարային և ֆինանսական ենթակառուցվածքների փոփոխությունները, ոլորտի վերափոխումը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել թվային արժույթների և ապակենտրոնացված ֆինանսների զարգացմանը, ինչպես նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների՝ API, DLT և CBDC-ի ազդեցությանը ֆինանսական համակարգի վերափոխման վրա:
Յունիբանկի պատվիրակությունը գլխավորում էր Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը: Աջակցելով Ֆորումին՝ բանկը ձգտում է ընդլայնել իր թղթակցային ցանցը և միջազգային գործընկերությունը, ինչը թույլ կտա հաճախորդներին մատուցել ավելի բազմազան ֆինանսական ծառայություններ Հայաստանում և արտերկրում: Յունիբանկը ներկայացրեց նաև ներդրումային հնարավորություններ անհատ և կորպորատիվ հաճախորդների համար, այդ թվում՝ փոխարկելի արտոնյալ բաժնետոմսերի նոր թողարկումը՝ տարեկան 12% հաստատագրված շահութաբաժնով։
«Այս միջոցառման աջակցությունն արտացոլում է Յունիբանկի ցանկությունը՝ ամրապնդելու իր դիրքը՝ որպես հուսալի տարածաշրջանային գործընկեր և խթանելու երկխոսությունը բանկային ոլորտի ամենաարդիական հարցերի շուրջ։ Նման ֆորումներն արժեքավոր հարթակ են՝ գործընկերների հետ շփվելու, քննարկելու վերջին միտումները և հեռանկարային ուղղությունները, փոխանակելու գաղափարներ, որոնք նպաստում են միջազգային համագործակցության զարգացմանը», - նշեց Մեսրոպ Հակոբյանը։
2025 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով՝ Յունիբանկի շահույթը կազմել է 4.8 մլրդ դրամ, կապիտալը՝ 53 մլրդ դրամ, ակտիվները՝ 364 մլրդ դրամ, իսկ պարտավորությունները՝ 311 մլրդ դրամ։
Այս տարի Moody's-ը բարձրացրել է Յունիբանկի ավանդների երկարաժամկետ վարկանիշները մինչև B1 մակարդակ, հեռանկարը՝ կայուն:
Բնակարանի ձեռքբերում 0% տոկոսադրույքով. Յունիբանկի առաջարկը TOON EXPO 2025-ում05.09.2025 Տեսնել ավելին -

Юнибанк стал спонсором форума BAFT 2025 Asia Bank to Bank в Сингапуре
Юнибанк, наряду с ведущими финансовыми организациями, выступил спонсором международного форума BAFT Asia Bank to Bank 2025 — эксклюзивного регионального мероприятия для ведущих специалистов и лидеров финансовой отрасли. Форум прошёл в Сингапуре совместно с GTR Asia и собрал более 150 участников — руководителей банков, торговых и платёжных компаний, а также представителей сфер комплаенса, инноваций и устойчивого развития.
В рамках форума обсуждались ключевые вопросы, влияющие на современную индустрию финансовых услуг: геополитическая ситуация и её влияние на финсектор; вызовы трансграничной торговли; изменения в платёжной и финансовой инфраструктуре; трансформация отрасли и развитие нормативно-правовой базы. Особое внимание было уделено развитию цифровых валют и децентрализованных финансов, а также влиянию современных технологий — API, DLT и CBDC — на преобразование финансовой системы.
Делегацию Юнибанка возглавил председатель Правления Месроп Акопян. Поддержка форума стала частью стратегии банка по укреплению корреспондентской сети и расширению международного партнёрства, что позволит предоставлять клиентам более качественные и разнообразные финансовые услуги в Армении и за её пределами. Юнибанк также представил инвестиционные возможности для частных и корпоративных клиентов, включая новый выпуск конвертируемых привилегированных акций с фиксированным дивидендом 12% годовых.
«Поддержка этого мероприятия отражает стремление Юнибанка укрепить свои позиции надёжного регионального банковского партнёра и содействовать диалогу по наиболее актуальным вопросам в банковском секторе. Такие форумы предоставляют ценную площадку для взаимодействия с коллегами, обсуждения последних тенденций и перспективных направлений, обмена идеями, способствующими развитию международного партнерства», — отметил Месроп Акопян.
Ассоциация банкиров по финансам и торговле (BAFT) — ведущая глобальная отраслевая ассоциация в сфере международного транзакционного банкинга. Она способствует сотрудничеству между финансовыми учреждениями, поставщиками услуг и регулирующими органами, продвигая надежные финансовые практики, которые стимулируют инновации, повышают эффективность и поддерживают устойчивый коммерческий рост.
По итогам первого полугодия 2025 года Юнибанк продемонстрировал стабильный рост: прибыль составила 4,8 млрд драмов, капитал — 53 млрд драмов. Активы достигли до 364 млрд драмов, обязательства — 311 млрд драмов.
В этом году агентство Moody’s повысило долгосрочные рейтинги депозитов Юнибанка до уровня B1 с прогнозом «стабильный».