Յունիբանկը հիմնադիր անդամի կարգավիճակով միացել է FinTech Armenia ասոցիացիային, որն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում միտված է առավել սերտ համագործակցության զարգացման և վերափոխման ֆինտեխ ոլորտում:
FinTech Armenia ասոցիացիան նպատակ ունի Երևանում ստեղծելու համապարփակ ֆինտեխ հաբ՝ խթանելով ֆինանսական տեխնոլոգիաների զարգացումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ վճարային համակարգերը, կապիտալի շուկան, արհեստական բանականությունը, բլոկչեյնն ու տոկենիզացիան, ապահովագրությունն ու բանկային վերափոխումը՝ տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում։
Յունիբանկը նպաստում է ֆինանսական ծառայությունների թվային վերափոխմանը և FinTech Armenia-ի՝ ֆինտեխ ոլորտի զարգացմանը միտված ջանքերին՝ խթանելով նորարարությունների կիրառումը Հայաստանում և միջազգային մակարդակներում։ Յունիբանկի մասնագետները կընդգրկվեն FinTech Armenia-ի՝ Բանկային փոխակերպումը, Ստարտափներն ու վենչուրային կապիտալը, ԿԲ-ի փորձարարական համակարգը (Sandbox) ու Կրթությունը աշխատանքային խմբերում: Այդ գործընկերության շրջանակներում Յունիբանկն ու FinTech Armenia-ն համատեղ կաշխատեն էկոհամակարգի զարգացման կարևոր նախաձեռնությունների վրա, ինչպիսիք են ՝կրթական ծրագրերը, ֆինանսական տեխնոլոգիաների հետազոտումն ու մշակումը, FinTech Armenia-ի սամիթները, և որ հատկապես կարևոր է՝ Երևանում սպասվող FINTECH360 միջազգային համաժողովը:
FINTECH360 կմիավորի առաջատար բանկերի, վճարային համակարգերի, ստարտափների, ՏՏ ընկերությունների ավելի քան 500 ներկայացուցիչների: Համաժողովը նվիրված կլինի թվային փոխակերպման օրակարգի խթանմանը, ֆինանսական ծառայություններին, ֆինտեխ ոլորտի առաջատար փորձի փոխանակմանն ու միջազգային մակարդակում բիզնեսի զարգացմանը։
«Մենք ուրախ ենք միանալ FinTech Armenia-ին՝ որպես հիմնադիր անդամ, և մեր ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում ֆինտեխ էկոհամակարգի դինամիկ զարգացման գործում, որը կնպաստի թվային գրագիտության մակարդակի բարձրացմանը, հասանելի և նորարար ֆինանսական ծառայությունների մատուցմանը։ Յունիբանկը կշարունակի մշակել հաճախորդակենտրոն թվային լուծումներ՝ ներդնելով առաջատար տեխնոլոգիաներ: Մեր նախաձեռնությունները ներառում են իրական ակտիվների տոկենիզացիա (RWA), կենսաչափական նույնականացում, imID վերիֆիկացում և շատ ավելին: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են ֆինանսական ծառայությունների մատուցման համար առաջատար ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացմանը», - նշեց Յունիբանկի վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
«Յունիբանկի անդամակցությունը FinTech Armenia զարգացող հարթակին բեկումնային իրադարձություն է՝ ինչպես Հայաստանի ֆինտեխ ոլորտի, այնպես էլ միջազգային բանկային համակարգի փոխակերպման համար։ Յունիբանկը ներդնում է ամենաարդիական և բազմաշերտ լուծումները, որոնք ներառում են միջազգային բանկինգը, ապահովագրությունը, վճարումները և այլն: Մենք ուրախ ենք Յունիբանկի հետ առավել սերտ համագործակցության համար, դա կնպաստի հայաստանյան ֆինտեխ շուկայի հետագա մասշտաբայնությանն ու մասնակիցների ինտեգրմանը գլոբալ ֆինանսական էկոհամակարգում, և՝ հակառակը», - ասաց FinTech Armenia-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ստեֆան Լուկասը:
Յունիբանկի մասին
Յունիբանկը Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիական բանկերից մեկն է, որը ձգտում է մատուցել իր հաճախորդների փոփոխվող պահանջմունքներին բավարարող ֆինանսական նորարարական ծառայություններ։ Բանկն առաջարկում է մանրածախ և կորպորատիվ բանկային ծառայություններ, ինչպես նաև Private Banking լուծումներ:
Այսօր Յունիբանկը POS վարկավորման առաջատարներից է՝ կիրառելով արհեստական բանականության վրա հիմնված առաջադեմ վարկային սքորինգ: Յունիբանկի թվային էկոհամակարգը ներառում է մոբայլ հավելվածներ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, ինչպես նաև ներդրումների համար։ Բանկը նաև գործարկել է հայաստանյան վճարահաշվարկային UBPay համակարգը, որն առաջարկում է դրամական փոխանցումների համար հարմարավետ API հարթակ։
FinTech Armenia ասոցիացիայի մասին
FinTech Armenia-ն Կովկասի առաջատար ֆինտեխի, արհեստական բանականության և բանկային հաբ է, որ գործում է՝ որպես տարածաշրջանում և աշխարհում ինովացիոն և ֆինանսական տեխնոլոգիաների վերափոխումները խթանող դինամիկ հարթակ։ Իր գործընկերների և անդամների, հանձնաժողովների և ինստիտուցիոնալ աշխատանքային խմբերի միջոցով FinTech Armenia-ն միավորում է կորպորացիաներին, կառավարություններին, ՀԿ-ներին, ակադեմիական հաստատություններին և ստարտափներին՝ խթանելով նորարարական ֆինանսական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության գործիքների և ֆինտեխ լուծումների ներդրումը։

Юнибанк в качестве члена-учредителя присоединился к Ассоциации FinTech Armenia — новаторской отраслевой организации, ориентированной на развитие более тесных взаимосвязей, инноваций и трансформации в сфере FinTech — как в Армении, так и на международном уровне.
Отраслевая ассоциация FinTech Armenia выступает в качестве платформы взаимодействия, нацеленной на создание в Ереване всеобъемлющего финтех-хаба, преобразующего сектор финансовых технологий в таких областях, как платёжные системы, рынки капитала, искусственный интеллект для финансовых услуг, блокчейн и токенизация, страхование и банковская трансформация — на местном, региональном и международном уровнях.
Юнибанк поддерживает цифровую трансформацию и проактивные усилия FinTech Armenia по развитию финтех-сектора, стимулируя финансовые инновации в Армении и на международном уровне. Эксперты Юнибанка будут участвовать в ключевых институциональных направлениях/рабочих группах FinTech Armenia, таких как банковская трансформация, стартапы и венчурный капитал, песочница ЦБА, образование.
В рамках этого партнёрства Юнибанк и FinTech Armenia будут совместно работать над важными инициативами по развитию экосистемы, такими как программы обучения, исследования и разработки в области финансовых технологий, саммиты FinTech Armenia и, что особенно важно, над предстоящей международной конференцией FINTECH360 в Ереване.
На этой площадке соберутся более 500 представителей ведущих банков, платёжных систем, финтех-стартапов, ИТ компаний. Конференция будет посвящена продвижению повестки цифровой трансформации финансовых услуг, обмену передовым опытом в области финтеха и развитию бизнеса на международном уровне.
«Мы рады присоединиться к FinTech Armenia в качестве члена-учредителя и внести свой вклад в динамичный рост экосистемы финтеха в нашем регионе, что будет способствовать повышению цифровой грамотности и развитию доступных и инновационных финансовых услуг. Юнибанк продолжит разрабатывать цифровые клиентоориентированные решения, внедряя новейшие решения. Среди наших инициатив — токенизация реальных активов (RWA), биометрическая идентификация, верификация imID и многое другое. Все эти усилия направлены на создание инновационной инфраструктуры для цифровой трансформации финансовых услуг и повышения качества обслуживания клиентов», — сказал председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян.
«Присоединение Юнибанка к нашей растущей платформе FinTech Armenia — это переломный момент как для финтех-индустрии Армении, так и для рынка международной банковской трансформации. Юнибанк внедряет самые современные и многогранные решения, которые охватывают международный банкинг, страхование, платежи и многое другое. Мы рады более тесному сотрудничеству с командой Юнибанка, это будет способствовать дальнейшему развитию и масштабированию интеграции участников армянского рынка финтеха в глобальную финансовую экосистему, и наоборот», — добавил основатель и генеральный директор FinTech Armenia Стефан Лукас.
О Юнибанке
Юнибанк — один из ведущих технологических банков Армении, стремящийся предоставлять инновационные финансовые услуги, отвечающие меняющимся потребностям своих клиентов. Банк предлагает комплексные услуги розничного и корпоративного банкинга, а также решения Private Banking, адаптированные для премиум клиентов.
Сегодня Юнибанк является лидером в области POS-кредитования, подкрепленного инновационной системой кредитного скоринга на основе искусственного интеллекта. Цифровая экосистема банка включает мобильные приложения для физических и юридических лиц, а также для трейдинга и инвестиций. Банк также запустил армянскую платёжно-расчетную систему UBPay, предлагающую удобную API-платформу для денежных переводов.
Об Ассоциации FinTech Armenia
FinTech Armenia — ведущий центр финансовых технологий, искусственного интеллекта и банковского дела на Кавказе, действующий как динамичная отраслевая платформа, объединяющая инновации и стимулирующая трансформацию финансовых технологий в регионе и во всем мире. Благодаря партнёрам и членам ассоциации, комитетам и институциональным рабочим группам FinTech Armenia объединяет корпорации, правительства, НПО, академическое сообщество и стартапы для ускорения трансформации сектора финансовых услуг. Это способствует внедрению инновационных финансовых технологий, инструментов ИИ и финтех-решений.