UBPay-ը և MoneyTO-ն մեկնարկում են դրամական փոխանցումներ Հայաստանից դեպի Մեծ Բրիտանիա
UBPay հայաստանյան վճարային համակարգի հաճախորդներն այսուհետ կարող են դրամական փոխանցումներ կատարել Հայաստանից դեպի Մեծ Բրիտանիա՝ անմիջապես ստացողների բանկային հաշիվներին։ Նոր ծառայությունը գործարկվել է MoneyTO բրիտանական դրամական փոխանցումների համակարգի հետ համագործակցության շրջանակում։
2026 թվականի հունվարի 30-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը տրամադրել է երկու համակարգերի միջև համագործակցության թույլտվության որոշում։
Հայաստանից դրամական փոխանցումներ կարելի է իրականացնել UBPay-ի գործընկերների սպասարկման կետերում։ Փոխանցումները հասանելի են ՀՀ դրամով, ֆունտ ստեռլինգով, եվրոյով և ԱՄՆ դոլարով, սակայն գումարը ստացողի բանկային հաշվին մուտքագրվում է ֆունտ ստեռլինգով: Փոխանցման միջնորդավճարը` սկսած 0%-ից։
Դրամական փոխանցումները շարունակում են կարևոր դեր ունենալ ՀՀ տնտեսության համար՝ հանդիսանալով ֆինանսական միջոցների նշանակալի աղբյուր։ 2025 թվականին արտերկրից Հայաստան ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 5.98 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ Հայաստանից դուրս փոխանցվել է 4.3 միլիարդ դոլար։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանից դեպի Մեծ Բրիտանիա փոխանցումների ծավալն աճել է գրեթե 6 անգամ։
«UBPay-ի միջազգային գործընկերային ցանցի ընդլայնմանը զուգահեռ մեծանում է նաև Հայաստանից գումար ուղարկելու համար հասանելի երկրների ցանկը։ Մենք վստահ ենք, որ նոր ծառայությունը մեծ պահանջարկ կունենա այն մարդկանց շրջանում, որոնց հարազատները սովորում, աշխատում կամ ապրում են Մեծ Բրիտանիայում։ Այժմ դրամական փոխանցումներ կատարելը և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելը նրանց համար դարձել է ավելի արագ և հարմար», — նշել է UBPay-ի տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում UBPay-ի հետ համագործակցությունը, որը մեզ համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում։ Ուրախ ենք առաջարկել հարմար և վստահելի միջոց՝ Մեծ Բրիտանիա բանկային հաշիվներին արագ փոխանցումներ իրականացնելու համար։ Մեր առաջիկա ծրագրերում է նաև հակառակ ուղղության գործարկումը՝ Մեծ Բրիտանիայից դեպի Հայաստան փոխանցումների մեկնարկը», — ընդգծել է MoneyTO-ի տնօրեն Գալինա Սելիցկան։
Այսօր UBPay-ին է պատկանում Հայաստանի դրամական փոխանցումների շուկայի զգալի մասնաբաժինը՝ համակարգով իրականացվում է գործարքների մոտ մեկ երրորդը։ UBPay-ն առաջարկում է ինտուիտիվ պարզ API, որը բանկերին և դրամական փոխանցումների համակարգերին հնարավորություն է տալիս հեշտությամբ ինտեգրել ծառայությունները և ապահովել անխափան ու անվտանգ գործարքներ։
UBPay-ը մտադիր է շարունակել ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ և ընդլայնել ծառայությունների աշխարհագրությունը։ Այս տարի, MoneyTO-ի հետ համագործակցությամբ, նախատեսվում է գործարկել նոր փոխանցումների ուղղություններ, այդ թվում՝ դեպի եվրոպական երկրներ։
UBPay համակարգը գործում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի թիվ 32Ա որոշման հիման վրա։ Համակարգի օպերատորն է «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն:

Клиенты армянской платёжной системы UBPay получили возможность осуществлять денежные переводы из Армении в Великобританию напрямую на банковские счета получателей. Новый сервис реализован в партнёрстве с британской системой денежных переводов MoneyTO.
Совет Центрального банка Республики Армения 30 января 2026 года принял решение о предоставлении разрешения на сотрудничество двух систем.
Отправить средства можно во всех партнёрских пунктах обслуживания UBPay на территории Армении. Переводы доступны в армянских драмах, фунтах стерлингов, евро и долларах США. Зачисление осуществляется в фунтах стерлингов на банковский счет получателя. Комиссия за перевод — от 0%.
Денежные переводы продолжают играть важную роль в экономике Армении, оставаясь значимым источником финансовых поступлений. В 2025 году объём переводов, поступивших в страну из-за рубежа, составил 5,98 млрд долларов США, тогда как из Армении было перечислено 4,3 млрд долларов. За последние пять лет объём транзакций из Армении в Великобританию увеличился в шесть раз.
«Международная партнёрская сеть UBPay расширяется, а перечень стран, доступных для отправки средств из Армении, увеличивается. Великобритания — перспективное и направление для нас и наших клиентов. Мы уверены, что новый сервис будет востребован среди тех, чьи близкие живут, учатся или работают в Великобритании. Теперь отправлять денежные переводы и оказывать финансовую поддержку станет проще», — отметил директор UBPay Сейран Саргсян.
«Мы высоко ценим партнёрство с UBPay, которое открывает для нас новые возможности. Мы рады предложить пользователям удобный и надёжный способ быстро переводить средства на счета в британских банках. В ближайших планах — запуск переводов в обратном направлении, из Великобритании в Армению», — подчеркнула директор MoneyTO Галина Селицка.
Сегодня UBPay занимает существенную долю на рынке денежных переводов Армении, обеспечивая около трети всех операций. Система предлагает интуитивно понятный API, что позволяет банкам и компаниям в сфере денежных переводов легко интегрировать услуги денежных переводов и обеспечить бесперебойные и надежные транзакции.
UBPay намерена и далее укреплять взаимодействие с международными партнёрами и расширять географию услуг. В этом году в партнёрстве с MoneyTO планируется открыть новые направления для переводов, в том числе и в европейские страны.
Армянская платежно-расчетная система денежных переводов UBPay осуществляет деятельность на основании решения ЦБ РА №32Ա от 20.02.2024г. Оператором системы является Юнибанк.