Յունիբանկն ավելի քան 2 000 բարեխիղճ ՓՄՁ վարկառուներին տրամադրել է հետվճար
2026 թվականի առաջին եռամսյակում Յունիբանկի ՓՄՁ վարկային պորտֆելը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 28%-ով։ Անգրավ բիզնես վարկերի պորտֆելն աճել է 71%-ով, իսկ բիզնես լիզինգի պորտֆելը՝ 55%-ով։
Այդ մասին լրագրողների հարցերին ի պատասխան՝ «ՓՄՁ ոլորտ․ ազդեցություն և զարգացման մարտահրավերներ» խորագրով համաժողովի ավարտից հետո հայտարարեց Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ, Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման և վաճառքների տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը։ Համաժողովը կազմակերպվել էր ՀՀ Կենտրոնական բանկի, Հայաստանի բանկերի միության և Գերմանահայկական հիմնադրամի կողմից:
Փոքր և միջին բիզնեսին աջակցելը Յունիբանկի ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկն է։ Բանկը շարունակաբար ընդլայնում է իր ծառայությունների փաթեթը՝ բիզնես հաճախորդներին առաջարկելով առավել հասանելի և շահավետ ֆինանսավորման պայմաններ։
«ՓՄՁ-ները կարևոր դեր են խաղում երկրի տնտեսական զարգացման գործում, և մենք ձգտում ենք նրանց համար ֆինանսավորումը դարձնել հնարավորինս հասանելի և արագ։ Այսօր մեր ՓՄՁ ընդհանուր պորտֆելում չաշխատող վարկերի մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 0.5%, ինչը վկայում է մեր հաճախորդների պատասխանատու մոտեցման մասին: Մեր բարեխիղճ վարկառուներին հավելյալ աջակցելու համար մայիսի սկզբին ավելի քան 2 000 ՓՄՁ վարկառուների տրամադրեցինք հետվճար՝ ՀՀ դրամով պարտավորությունների մնացորդի 1.2% չափով», — նշեց Դավիթ Պետրոսյանը։
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանի ներկայացմամբ՝ Հայաստանում գործող 115 հազար ընկերություններից մոտ 16 հազարը ունեն վարկեր, որոնց քանակը հասնում է 56 հազարի: Սա վկայում է այն մասին, որ բանկերում առկա է բիզնեսի վարկավորման մեծ ներուժ:
«Բիզնեսի զարգացման գործում բանկային ծառայություններն առանցքային դեր ունեն։ Յունիբանկի հետ համագործակցության շնորհիվ մենք կարողացել ենք իրականացնել այնպիսի ներդրումներ, որոնք այլ պայմաններում տարիներ կպահանջեին։ Այդ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում մեր բժշկական գործարանի  զարգացումը շուրջ 7-8 տարով առաջ է անցել, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է, թե որքան կարևոր է ճիշտ ժամանակին ֆինանսավորում ստանալն ու ներդրումներ կատարելու հնարավորությունը», — ասաց «ՄԵԳԱ ՄԵԴ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ի և My City Dentist կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Սուրեն Կոլաջին:
Անդրադառնալով ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների հարցերին գրավի նկատմամբ պահանջների վերաբերյալ՝ Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը նշեց, որ բանկերը հաճախորդի վարկունակությունը գնահատելիս՝ առաջնորդվում են նաև ձեռնարկության կանոնադրական կապիտալի չափով և բիզնեսում սեփական ներդրման մակարդակով։ Նրա խոսքով՝ տեղական բազմաթիվ ձեռնարկություններում սեփական կապիտալի մասնաբաժինը դեռևս փոքր է, ինչի հետևանքով բանկերը ստիպված են ավելի խիստ պահանջներ սահմանել գրավի նկատմամբ։
Նշվեց նաև, որ Յունիբանկը մեծ ուշադրություն է հատկացնում անգրավ Էքսպրես վարկավորմանը, ինչը ձեռնարկատերերին հնարավորություն է տալիս արագ լուծել ընթացիկ ֆինանսական հարցերը:
Էքսպրես վարկավորումը Յունիբանկի ամենապահանջված ծառայություններից մեկն է: «Միկրո էքսպրես» վարկը տրամադրվում է առանց գրավի՝ մինչև 60 ամիս ժամկետով և մինչև 10 միլիոն դրամ կամ 25 000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով։ Գործընթացների ավտոմատացման և արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սքորինգի շնորհիվ վարկի նախնական հաստատումը հնարավոր է ստանալ ընդամենը մի քանի րոպեում։ Այս մոտեցումը ձեռնարկատերերին հնարավորություն է տալիս արագ լուծել ընթացիկ ֆինանսական հարցերը:
Յունիբանկն ակտիվորեն զարգացնում է նաև բիզնես լիզինգը՝ ընդլայնելով ֆինանսավորման հնարավորությունները կորպորատիվ հաճախորդների և անհատ ձեռնարկատերերի համար։ Բիզնես լիզինգը տրամադրվում է առանց կանխավճարի, իսկ նախնական հաստատումը հնարավոր է ստանալ ընդամենը 5 րոպեում։
Յունիբանկը վերանայել է նաև POS տերմինալներով անկանխիկ եղանակով իրականացվող քարտային վճարումների սպասարկման միջնորդավճարները՝ սահմանելով դրանք 0.5%-0.9% Հայաստանում թողարկված քարտերի համար:
ՓՄՁ հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացման նպատակով Յունիբանկը զարգացնում է նաև թվային ծառայությունները։ Իրավաբանական անձանց համար նախատեսված UNIBusiness Mobile հավելվածի միջոցով հնարավոր է կառավարել հաշիվները, կատարել SWIFT միջազգային փոխանցումներ, ինչպես նաև վճարումներ գործընկերներին և բյուջե՝ զգալիորեն պարզեցնելով բիզնեսի ամենօրյա ֆինանսական գործառնությունները։ Յունիբանկն առաջարկում է նաև բազմարժութային բիզնես քարտ, որին կցված են հաշիվներ ՀՀ դրամով, ԱՄՆ դոլարով և եվրոյով։

За первый квартал 2026 года объем кредитного портфеля МСБ Юнибанка по сравнению с аналогичным показателем прошлого года увеличился на 28%. Объем портфеля беззалоговых бизнес-кредитов вырос на 71%, а бизнес-лизинга — на 55%. Об этом, отвечая на вопросы журналистов после форума «Сфера МСБ: влияние и вызовы развития», сообщил первый заместитель председателя Правления, директор по развитию корпоративного бизнеса и продажам Юнибанка Давид Петросян. Форум был организован при сотрудничестве Центрального банка РА, Союза банков Армении и Германо-армянского фонда.
Поддержка малого и среднего предпринимательства является одним из стратегических приоритетов Юнибанка. Банк последовательно расширяет линейку продуктов и стремится предлагать бизнес-клиентам максимально доступные и выгодные условия финансирования.
«МСБ играют важную роль для экономического развития страны, и мы последовательно улучшаем для своих клиентов условия кредитования. Мы стремимся делать финансирование максимально доступным и быстрым. Сегодня доля неработающих кредитов в совокупном портфеле МСБ составляет всего 0,5%, что свидетельствует об ответственном подходе наших клиентов к выполнению своих обязательств. Именно поэтому Юнибанк продолжает поддерживать добросовестных заемщиков дополнительными преимуществами. Более 2 000 добросовестным бизнес-заемщикам в начале мая банк предоставил возврат средств в размере 1,2% от остатка обязательств в драмах», — отметил Давид Петросян.
По словам председателя Союза банков Армении Даниела Азатяна, из 115 000 компаний, работающих в Армении, около 16 000 имеют кредиты, а их общее число достигает 56 000, что свидетельствует о большом потенциале банков в сфере кредитования бизнеса.
«Банковские услуги играют ключевую роль в развитии бизнеса. Благодаря сотрудничеству с Юнибанком мы смогли осуществить инвестиции, на которые при других обстоятельствах ушли бы годы. В результате этого эффективного сотрудничества развитие нашей медицинской компании продвинулось примерно на 7–8 лет вперед, что еще раз доказывает, насколько важно получать финансирование в нужное время и иметь возможность инвестировать», — сказал основатель компаний Mega Med Group и My City Dentist Сурен Коладжи.
Отвечая на вопросы представителей МСБ относительно требований к залоговому обеспечению, председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян отметил, что при оценке кредитоспособности клиента банки также руководствуются размером уставного капитала предприятия и уровнем собственных инвестиций в бизнес. По его словам, доля собственного капитала во многих местных предприятиях пока невелика, в результате чего банки вынуждены устанавливать более строгие требования к залоговому обеспечению.
Также было отмечено, что Юнибанк уделяет большое внимание беззалоговому экспресс-кредитованию, что позволяет предпринимателям быстро решать текущие финансовые задачи. Кредит «Микро-экспресс» предоставляется без залога на срок до 60 месяцев и на сумму до 10 млн драмов или 25 000 долларов США. Благодаря автоматизации процессов и внедрению скоринговой системы на базе AI предварительное решение по кредиту можно получить всего за несколько минут. Такой подход позволяет предпринимателям оперативно решать текущие финансовые задачи и экономить время.
Юнибанк также уделяет особое внимание развитию направления бизнес-лизинга, активно расширяя возможности финансирования для корпоративных клиентов и индивидуальных предпринимателей. Оформить бизнес-лизинг можно без предоплаты, а предварительное одобрение доступно всего за 5 минут.
Юнибанк также пересмотрел для бизнеса комиссии за безналичные платежи по картам, совершаемые через POS-терминалы, установив их на уровне 0,5% -0,9% для карт, выпущенных в Армении.
Для повышения качества обслуживания МСБ Юнибанк также развивает цифровые сервисы. В мобильном приложении UNIBusiness Mobile для юридических лиц доступен широкий функционал для управления счетами, осуществления SWIFT-переводов, платежей контрагентам и в бюджет, что значительно упрощает ежедневные финансовые операции для бизнеса. В Юнибанке можно оформить мультивалютную бизнес-карту, к которой одновременно привязаны счета в трех валютах — AMD, USD и EUR.