Յունիբանկը հաջողությամբ տեղաբաշխում է Հայաստանում առաջին հիբրիդային ներդրումային առաջարկի շրջանակում 3.9 մլրդ դրամ ծավալով թողարկված բաժնետոմսերը։ Առաջարկի համաձայն՝ բանկը ներդրողներին հնարավորություն է ընձեռում մասնակցել բաժնետոմսերի նոր թողարկմանը և ձեռք բերել 13.25% տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությամբ անժամկետ պարտատոմսեր։ Ներդրումային նոր լուծումը համատեղում է բաժնետոմսերում ներդրված կապիտալի աճի ներուժն ու անժամկետ պարտատոմսերից ստացվող կանխատեսելի եկամուտը՝ ներդրողներին առաջարկելով պորտֆելի ձևավորման առավել դիվերսիֆիկացված մոտեցում։ Առաջարկը կգործի մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը։
2015 թվականին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում առաջին IPO-ն իրականացնելուց ի վեր Յունիբանկի բաժնետոմսերի գինն աճել է մոտ 70%-ով, իսկ ազատ շրջանառության մեջ գտնվող բաժնետոմսերի մասնաբաժինը (free float) հասել է 10.7%-ի։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում Բանկի բաժնետոմսերի միջին տարեկան շահութաբաժնային եկամտաբերությունը կազմել է 10–12%։ 2025 թվականի արդյունքներով բանկի բաժնետերերին վճարվել է 9.3 մլրդ ՀՀ դրամի շահութաբաժին։
25 տարիների ընթացքում Յունիբանկն ամուր դիրքեր է ձևավորել Հայաստանի բանկային համակարգում՝ բարձր ֆինանսական արդյունքների, տեխնոլոգիական նորարարությունների և հաճախորդակենտրոն մոտեցման շնորհիվ։ Յունիբանկն առաջին բանկն էր Հայաստանում, որը ներդրեց արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սքորինգ և շարունակում է զգալի ներդրումներ կատարել թվային փոխակերպման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ֆիզիկական անձանց հնարավորություն տալով առցանց դառնալ բանկի հաճախորդ՝ կենսաչափական նույնականացման միջոցով:
Moody’s միջազգային գործակալությունը Յունիբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի հեռանկարը «Կայուն»-ից բարձրացրել է «Դրական» և վերահաստատել B1 վարկանիշը, ինչը պայմանավորված է Բանկի ակտիվների բարձր որակով, կայուն շահութաբերությամբ և ֆինանսավորման առավել անկայուն աղբյուրներից սահմանափակ կախվածությամբ։
Բաժնետոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026 թ. մայիսի 13-ի N 1/210Ա որոշմամբ, անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025 թ. նոյեմբերի 26-ի N 1/427Ա որոշմամբ, իսկ ծրագրային ազդագրի լրացումները՝ 2026 թ. մայիսի 22-ի N 1/228Ա և հունիսի 29-ի N 1/282Ա որոշումներով։ Ներդրողները բաժնետոմսերի և անժամկետ պարտատոմսերի ազդագրերը, ինչպես նաև կից ներկայացվող փաստաթղթերի տպագիր տարբերակները կարող են ստանալ Յունիբանկի գլխամասային գրասենյակում և մասնաճյուղերում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակները՝ www.unibank.am
Փոփոխություն տեղեկանքների տրամադրման սակագներում 03.09.2026 թ.-ից03.09.2026 Տեսնել ավելին -
«Յունիսպորտը» դուրս եկավ ֆուտզալի Չեմպիոնների լիգայի հիմնական փուլ01.09.2026 Տեսնել ավելին -
Փոփոխություն սակագների «SWIFT և միջբանկային փոխանցումներ» բաժնում 14.09.2026 թ.-ից31.08.2026 Տեսնել ավելին -
Յունիբանկը մեկնարկել է նոր ակցիա «U-Teenager» քարտապանների համար․ գլխավոր մրցանակը՝ ամառային դասընթաց արտերկրի լավագույն բուհերից մեկում28.08.2026 Տեսնել ավելին

Юнибанк успешно размещает акции общим объемом 3,9 млрд драмов в рамках первого в Армении гибридного инвестиционного предложения. Согласно условиям предложения, Банк предоставляет инвесторам возможность принять участие в новом выпуске акций и приобрести бессрочные облигации с годовой купонной доходностью 13,25%. Новое инвестиционное решение сочетает потенциал роста капитала, вложенного в акции, с прогнозируемым доходом от бессрочных облигаций, предлагая инвесторам более диверсифицированный подход к формированию портфеля. Предложение действует до 9 сентября 2026 года.
С момента проведения в 2015 году первого IPO на фондовой бирже Армении стоимость акций Юнибанка выросла примерно на 70%, а доля акций в свободном обращении (free float) достигла 10,7%. За последние три года средняя годовая дивидендная доходность акций Банка составила 10–12%. По итогам 2025 года акционерам Банка было выплачено 9,3 млрд драмов дивидендов.
За 25 лет Юнибанк сформировал прочные позиции в банковской системе Армении благодаря высоким финансовым результатам, технологическим инновациям и клиентоориентированному подходу. Юнибанк стал первым банком в Армении, внедрившим кредитный скоринг на основе искусственного интеллекта, и продолжает активно инвестировать в цифровую трансформацию, в том числе предоставляя физическим лицам возможность стать клиентами Банка онлайн с использованием биометрической идентификации.
Международное рейтинговое агентство Moody’s повысило прогноз по рейтингам Юнибанка до «Позитивного» и подтвердило долгосрочные депозитные рейтинги на уровне B1, что обусловлено высоким качеством активов Банка, устойчивой прибыльностью и ограниченной зависимостью от менее стабильных источников фондирования.
Проспект эмиссии акций зарегистрирован решением Председателя Центрального банка Республики Армения от 13 мая 2026 года № 1/210А. Программный проспект бессрочных облигаций зарегистрирован решением Председателя Центрального банка Республики Армения от 26 ноября 2025 года № 1/427А, а дополнения к нему — решениями от 22 мая 2026 года № 1/228А и 29 июня 2026 года № 1/282А. Печатные экземпляры проспектов эмиссии акций и бессрочных облигаций, а также прилагаемых документов можно получить в головном офисе и филиалах Юнибанка. Электронные версии документов доступны на сайте www.unibank.am
Изменения в тарифах на предоставление справок с 03.09.2026 г.03.09.2026 Подробнее -
«Юниспорт» вышел в основной раунд Лиги чемпионов по футзалу01.09.2026 Подробнее -
Филиал «Москва» будет переименован в «Туманян» и сменит адрес28.08.2026 Подробнее -
Изменения в тарифах на обслуживание клиентов в разделе «SWIFT и межбанковские переводы» с 14.09.2026 г.31.08.2026 Подробнее -
Юнибанк запускает акцию для держателей карт «U-Teenager»: главный приз — обучение в зарубежном университете28.08.2026 Подробнее