«Յունիբանկ» ԲԲԸ բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովում ամփոփվեցին Բանկի գործունեության 2025 թվականի արդյունքները: Հաշվետու տարին Յունիբանկի համար նշանավորվեց կարևոր ձեռքբերումներով և ռազմավարական նախաձեռնությունների իրականացմամբ:
Հաշվետու տարում լրացավ Յունիբանկի IPO-ի իրականացման տասը տարին։ Այս ժամանակահատվածում Բանկի բաժնետոմսերի շուկայական արժեքն աճել է շուրջ 70%-ով, ինչը վկայում է հետևողական աճի, ներդրողների վստահության և բաժնետերերի համար երկարաժամկետ արժեքի ստեղծման մասին։
Յունիբանկը Հայաստանում առաջինն էր, որ թողարկեց անժամկետ պարտատոմսեր և ավարտեց դրանց տեղաբաշխումը սահմանված ժամկետից զգալիորեն շուտ։ Ներդրողների կողմից ցուցաբերված բարձր հետաքրքրությունն արտացոլում է շուկայի վստահությունը Բանկի հետագա զարգացման հեռանկարների նկատմամբ։
Յունիբանկը 2025 թվականն ավարտել է 9,8 մլրդ ՀՀ դրամ զուտ շահույթով։ Բաժնետերերի ժողովը որոշում կայացրեց շահութաբաժինների վճարմանն ուղղել 9,3 մլրդ դրամ։
Հաճախորդների համար առաջին ընտրության բանկ դառնալու ձգտումը շարունակում է մնալ Յունիբանկի հիմնական առաջնահերթություններից մեկը։ Այդ նպատակով Բանկը հետևողականորեն զարգացնում է ինչպես մասնաճյուղային ցանցը, այնպես էլ սպասարկման թվային ուղիները՝ ապահովելով ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը՝ անկախ հաճախորդի և Բանկի փոխգործակցության ձևաչափից։ Այսօր Յունիբանկի հաճախորդ կարելի է դառնալ ամբողջությամբ առցանց՝ մոբայլ հավելվածում անցնելով կենսաչափական նույնականացում։
Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները հետագա զարգացման կարևոր գործիք են, և Յունիբանկը շարունակելու է ժամանակակից լուծումների ներդրումը՝ բիզնես գործընթացների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով։ Յունիբանկը ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում առաջիններից մեկն էր, որը ներդրեց արհեստական բանականության վրա հիմնված սկորինգային համակարգ, ինչը Բանկին հնարավորություն տվեց զբաղեցնել առաջատար դիրքեր տրամադրված POS վարկերի քանակով։
Փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությունը շարունակում է մնալ Բանկի գործունեության ռազմավարական ուղղություններից մեկը։ Յունիբանկը ձեռնարկատերերին առաջարկում է համապարփակ աջակցություն բիզնեսի զարգացման բոլոր փուլերում՝ ընկերության գրանցումից և հաշիվների բացումից մինչև վարկավորում, լիզինգ, էքվայրինգ և ժամանակակից թվային ծառայություններ։ Այս մոտեցումը հնարավորություն է տալիս ՓՄՁ ներկայացուցիչներին ստանալ ֆինանսական ծառայությունների ամբողջական փաթեթը մեկ գործընկերոջից և կենտրոնանալ իրենց բիզնես նպատակների իրականացման վրա։
Միջազգային համագործակցության ընդլայնման նպատակով Յունիբանկը հանդես է եկել որպես մի շարք նշանակալի միջազգային միջոցառումների գործընկեր, այդ թվում՝ Սինգապուրում անցկացված BAFT Asia Bank to Bank համաժողովի, Yerevan Dialogue ֆորումի, որը համախմբել էր պետությունների ղեկավարներին և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև FINTECH360 համաժողովի, որը նվիրված էր ֆինանսական ոլորտի թվային վերափոխման արդիական միտումների քննարկմանը։
2025 թվականի արդյունքներով Յունիբանկն արժանացել է Visa-ի «Strategic Partnership Award 2025» և Mastercard-ի «Excellence in Partnership Development» մրցանակներին:
2026 թվականը Յունիբանկի համար հոբելյանական տարի է լինելու։ Բանկը կնշի իր հիմնադրման 25-ամյակը։ Քառորդ դարի ընթացքում Յունիբանկն անցել է շուկայի նորաստեղծ մասնակցից մինչև Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից մեկի ճանապարհը՝ ապահովելով գրեթե 400 միլիարդ դրամի ակտիվներ։
Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ տեղական և արտարժույթով ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում՝ կայուն հեռանկարով։
Բիզնեսի զարգացման հետ մեկտեղ Յունիբանկը շարունակում է իրականացնել նաև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր։ Բանկի ուշադրության կենտրոնում շարունակում են մնալ սպորտի, կրթության և հասարակական նշանակության նախաձեռնությունները:

На Годовом общем собрании акционеров ОАО «Юнибанк» были подведены итоги деятельности Банка за 2025 год и определены ключевые направления дальнейшего развития.
По итогам 2025 года чистая прибыль Юнибанка составила 9,8 млрд драмов. Общее собрание приняло решение направить на выплату дивидендов акционерам 9,3 млрд драмов.
В отчетном году исполнилось десять лет с момента проведения IPO Юнибанка. За этот период рыночная стоимость акций Банка увеличилась примерно на 70%, что свидетельствует об устойчивом развитии бизнеса, доверии инвесторов и последовательном создании долгосрочной стоимости для акционеров.
Юнибанк первым в Армении успешно разместил бессрочные облигации, завершив их размещение значительно раньше установленного срока. Высокий спрос со стороны инвесторов отражает уверенность рынка в перспективах дальнейшего развития Банка.
Стремление стать банком первого выбора для клиентов остается одним из ключевых ориентиров Юнибанка. Для этого Банк последовательно развивает как филиальную сеть, так и цифровые каналы обслуживания, обеспечивая клиентам удобный доступ к финансовым услугам независимо от формата взаимодействия с Банком. Сегодня стать клиентом Юнибанка можно полностью онлайн, пройдя биометрическую идентификацию в мобильном приложении.
Технологии искусственного интеллекта являются важным инструментом дальнейшего развития, и Юнибанк намерен продолжить внедрение решений на их основе для повышения эффективности бизнес-процессов. Юнибанк одним из первых не только в Армении, но и в регионе внедрил систему скоринга беззалоговых кредитов на базе искусственного интеллекта, что позволило Банку занять лидирующие позиции по количеству выданных POS-кредитов.
Поддержка малого и среднего бизнеса остается одним из стратегических направлений деятельности Банка. Юнибанк предлагает предпринимателям комплексное сопровождение на всех этапах развития бизнеса — от регистрации компании и открытия счетов до кредитования, лизинга, эквайринга и современных цифровых сервисов. Это позволяет субъектам МСБ получать полный спектр финансовых услуг у одного партнера и сосредоточиться на реализации своих бизнес-задач.
Для расширения международного сотрудничества Юнибанк выступил партнером ряда значимых мероприятий, включая BAFT Asia Bank to Bank в Сингапуре, форум Yerevan Dialogue, собравший в Ереване лидеров государств и представителей частного сектора, а также конференцию FINTECH360, посвященную обсуждению актуальных тенденций цифровой трансформации финансовой отрасли.
По итогам 2025 года Банк был удостоен премии Visa «Strategic Partnership Award 2025» и награды Mastercard «Excellence in Partnership Development».
2026 год станет для Юнибанка юбилейным — Банк отметит 25-летие со дня основания. За четверть века Юнибанк прошел путь от нового участника рынка до одного из самых динамично развивающихся банков Армении, активы которого достигли почти 400 млрд драмов.
Наряду с развитием бизнеса Юнибанк продолжает реализовывать программы корпоративной социальной ответственности. В центре внимания Банка остаются проекты в сфере спорта и образования, а также общественно значимые инициативы.