Երևանում տեղի ունեցավ FINTECH360 10-րդ հոբելյանական համաժողովը
Յունիբանկի աջակցությամբ Երևանում անցկացվեց FINTECH360 միջազգային համաժողովը: Այս տարի Հայաստան ժամանեց ավելի քան 300 մասնակից, այդ թվում՝ բանկերի, վճարային և դրամական փոխանցումների համակարգերի ներկայացուցիչներ, խոշոր ՏՏ ընկերությունների և ստարտափների ղեկավարներ։ Նախորդ տարիների համեմատ՝ մասնակիցների թիվն աճել է գրեթե 1,5 անգամ:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը, Յունիբանկի Խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանը և Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը։
«FINTECH360-ը հիանալի հնարավորություն է առաջատար փորձագետների հետ քննարկելու ոլորտի զարգացման խնդիրները, ինչպես նաև ֆինանսական տեխնոլոգիաների ներդրման ուղղությամբ համատեղ նախաձեռնություններն ու նախագծերը»,- իր խոսքում նշեց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը:
«Թվային դարաշրջանը բերում է ոչ միայն հնարավորություններ, այլև պատասխանատվություն։ Մենք կանգնած ենք մի երկխոսության միջև՝ տեխնոլոգիաների ու անվտանգության, արագության ու վստահելիության, ստեղծարարության ու կարգավորման։ Եվ որքան էլ այդ երկխոսությունը բարդ լինի, այն պետք է կայանա խորությամբ, պատասխանատվությամբ և ապագայի տեսլականով։ FINTECH360 միջազգային կոնֆերանսը և նմանօրինակ ֆորմատով անցկացվող այլ հանդիպումներ վստահաբար կարող են դառնալ այդ երկխոսության կայացման հարթակ՝ միավորելով ոլորտի առաջատարներին ու մասնագետներին»,- նշեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը։
Յունիբանկի Խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանը նշեց, որ հատկապես հաճելի , որ վերջին 3 տարիներին համաժողովն անցկացվում է Երևանում: Մինչ այդ FINTECH360-ը հյուրընկալել են Հունաստանը, Իսպանիան, Իտալիան, Էստոնիան, Ավստրիան, Մեծ Բրիտանիան և այլ երկրներ: Այս տարվա համաժողովն առանձնանում է ներգրավվածության ռեկորդային ցուցանիշով։ Ավելի քան 40 խոսնակ երկու օր շարունակ քննարկեցին ֆինտեխի զարգացման ամենաարդիական ուղղությունները։ Համաժողովի օրակարգի հիմնական թեմաներն էին՝ AI-հավելվածները ֆինանսական ծառայություններում, բլոկչեյն, կրիպտոարժույթ, DeFi և թվային ակտիվներ, միջազգային դրամական փոխանցումների և վճարային համակարգերի զարգացում, ինչպես է աճող հիպերանձնավորումը ձևափոխում հաճախորդների փորձը, FinTech լուծումներ բրոքերային գործունեությունում և կապիտալի շուկայում, ապահովագրական շուկայի թվայնացում:
FINTECH360-ին մասնակցում էին փորձագետներ 20 երկրներից՝ Հայաստան, Բելառուս, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Վրաստան, Ղազախստան, Կիպրոս, Ղրղըզստան, Լատվիա, Մոլդովա, Մոնղոլիա, ԱՄԷ, Ռուսաստան, Սինգապուր, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ֆրանսիա և Ճապոնիա։
Հագեցված պանելային քննարկումներից հետո FINTECH360-ի մասնակիցներին ներկայացվեց  Հայաստանի պատմությունն ոևւ մշակույթը: Հյուրերը նաև ծանոթացան հայկական գորգագործության պատմությանն ու գորգերի արարման ընթացքին, մասնակցեցին հայկական տարազներով ֆոտոսեսիային:

При поддержке Юнибанка в Ереване прошла международная конференция FINTECH360. В этом году в Армению приехало более 300 участников, среди которых представители банков, платежных и денежных переводов, руководители крупных ИТ-компаний и стартапов. По сравнению с предыдущими годами количество участников увеличилось почти в 1,5 раза.
С приветственным словом выступили редседатель Совета Юнибанкa Гагик Закарян, заместитель председателя Центрального банка Армении Оганнес Хачатрян и председатель Союза банков Армении Даниел Азатян.«FINTECH360 — это прекрасная возможность обсудить с ведущими экспертами вопросы развития сектора, а также совместные инициативы и проекты, направленные на внедрение финансовых технологий», — отметил в своем выступлении Оганнес Хачатрян.
«Цифровая эпоха приносит не только возможности, но и ответственность. Мы стоим перед необходимостью диалога между технологиями и безопасностью, скоростью и надежностью, креативностью и регулированием. И каким бы сложным ни был этот диалог, он должен вестись глубоко, с осознанием ответственности и видения будущего. Международная конференция FINTECH360, безусловно, может стать площадкой для такого диалога, объединяющей лидеров и специалистов в этой области», - отметил глава СБА Даниел Азатян.
Председатель Совета Юнибанка Гагик Закарян подчеркнул тот факт, что конференция вот уже 3 года проводится в Ереване. Конференция этого года отличается рекордным уровнем участия. В конференции приняли участие эксперты из 20 стран: Армении, Беларуси, Великобритании, Германии, Грузии, Казахстана, Кипра, Киргизии, Латвии, Молдовы, Монголии, ОАЭ, России, Сингапура, Таджикистана, Узбекистана, Швейцарии, Швеции, Франции и Японии. Более 40 спикеров в течение двух дней обсуждали самые актуальные направления развития финтеха.
Основными темами повестки конференции стали: AI-приложения в финансовых услугах, блокчейн, криптовалюта, DeFi и цифровые активы, развитие международных денежных переводов и платежных систем, как растущая гиперперсонализация трансформирует клиентский опыт, FinTech-решения в брокерских услугах и на рынках капитала, а также цифровизация рынка страхования.
После насыщенной программы участники FINTECH360 ознакомились с историей и культурой Армении, приняли участие в мастер-классах по традиционным ремеслам.