Հաշվի առնելով ներդրողների մեծ հետաքրքրությունն ու առաջին թողարկումների հաջող տեղաբաշխումը՝ Յունիբանկը հայտարարում է ՀՀ դրամով անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկման մասին։ Անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկման ծավալը կազմում է 3 միլիարդ ՀՀ դրամ, իսկ արժեկտրոնային տարեկան տոկոսադրույքը՝ 13.75%։
Օրեր առաջ Յունիբանկը հաջողությամբ տեղաբաշխել էր առաջին անժամկետ պարտատոմսերը Հայաստանի ֆինանսական շուկայում՝ 3.5 միլիարդ ՀՀ դրամ և 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով։ Այդ թողարկումների տեղաբաշխումն ավարտվել էր նախատեսված ժամկետից զգալիորեն ավելի շուտ՝ գրեթե մեկ օրվա ընթացքում։ Հաճախորդների առկա պահանջարկը բավարարելու համար բանկն ընդունեց պարտատոմսերի նոր թողարկում իրականացնելու որոշում։
Արժեկտրոնային եկամտի վճարումները կիրականացվեն եռամսյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամուտը կմնա անփոփոխ առաջին երեք տարիների ընթացքում, որից հետո այն կհաշվարկվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի 3 աﬕս ժամկետայնության եկամտաբերությանը գումարելով հավելյալ 6.5%:
Այս նոր ներդրումային գործիքի թողարկումը նշանակալի իրադարձություն էր Հայաստանի արժեթղթերի շուկայի համար: Այն ներդրողներին հնարավորություն է տալիս երկարաժամկետ հեռանկարում կանոնավոր եկամուտ ստանալ: Յունիբանկը շարունակելու է հետևողականորեն ամրապնդել իր դիրքերը կապիտալի շուկայում՝ առաջարկելով ժամանակակից ներդրումային գործիքներ և նպաստելով երկրի ֆինանսական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Բանկի կողﬕց թողարկված անվանական անժամկետ պարտատոմսերով ներգրավված դրամական ﬕջոցները երաշխավորված են Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիﬓադրաﬕ կողﬕց «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված չափով, կարգով և պայմաններով:
Յունիբանկը միացել է FinTech Հայաստան ասոցիացիային՝ հիմնադիր անդամի կարգավիճակով03.12.2025 Տեսնել ավելին

Юнибанк объявляет о запуске нового транша бессрочных облигаций в драмах РА, учитывая высокий интерес инвесторов и успешное размещение первых выпусков. Объём нового транша составляет 3 млрд драмов РА, а купонная ставка установлена на уровне 13,75% годовых.
Ранее банк успешно разместил первые на армянском финансовом рынке бессрочные облигации общим объёмом 3,5 млрд драмов РА и 9 млн долларов США. Размещение прошло значительно быстрее планируемого срока — весь объем был выкуплен практически в течение суток. Спрос со стороны инвесторов существенно превысил предложение, что стало основанием для выпуска нового транша.
Купонные выплаты по бессрочным облигациям будут осуществляться ежеквартально. В течение первых трёх лет ставка останется фиксированной, после чего будет рассчитываться на основе трёхмесячной кривой доходности государственных облигаций + 6,5%. По завершении пятилетнего периода банк сможет воспользоваться колл-опцией и выкупить облигации по номинальной стоимости. Размещение выпуска планируется завершить до 10.02.2026г.
Появление нового инвестиционного инструмента стало важным событием для рынка капитала Армении, предоставив инвесторам возможность получать регулярный доход в долгосрочной перспективе. Юнибанк продолжит последовательно укреплять позиции на рынке капитала, предлагая современные инструменты накопления и инвестирования и способствуя развитию финансовой инфраструктуры страны.
Средства, привлеченные посредством выпуска бессрочных облигаций банком, гарантируются Фондом гарантирования возмещения вкладов в размере, порядке и на условиях, установленных Законом РА «О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц».