Յունիբանկը տեղաբաշխեց անժամկետ պարտատոմսերի երրորդ թողարկումը
Յունիբանկն ավարտեց դրամային անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկման տեղաբաշխումը նախատեսված ժամկետից շուտ։ Ընդհանուր առմամբ դեկտեմբերին տեղաբաշխվեցին 6.5 մլրդ ՀՀ դրամ և 9 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսեր, ինչի արդյունքում հայաստանյան արժեթղթերի շուկայում նկատվեց բարձր ակտիվություն։
Անժամկետ պարտատոմսերն առաջին անգամ էին թողարկվում Հայաստանում, և դրանց նման արագ տեղաբաշխումը հստակ վկայում է հասարակության բարձր հետաքրքրության մասին նոր, երկարաժամկետ ներդրումային գործիքների նկատմամբ, ինչպես նաև Յունիբանկի հանդեպ առկա բարձր վստահության մասին։
«Անժամկետ պարտատոմսերի մեր երեք թողարկումներից յուրաքանչյուրը սպառվեց հաշված օրերի ընթացքում՝ էապես գերազանցելով մեր սպասումները։ Յունիբանկի կողմից այս նոր գործիքի թողարկման մասին հայտարարությունից ընդամենը րոպեներ անց արդեն պարզ էր, որ պահանջարկը զգալիորեն գերազանցում է առաջարկը: Այս գործիքի նկատմամբ ձևավորված բարձր պահանջարկի և մեծ աժիոտաժի պայմաններում բազմաթիվ հաճախորդներ պարզապես չհասցրեցին մասնակցել տեղաբաշխմանը և օգտվել այդ հնարավորությունից։ Մեր հաճախորդների առկա պահանջարկը բավարարելու համար, կարծում եմ, 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակում ևս կունենանք անժամկետ պարտատոմսերի թողարկում»,– նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։
Անժամկետ պարտատոմսերի եկամտաբերությունը զգալիորեն գերազանցում է ավանդական պարտատոմսերինը, ինչը դրանք հատկապես գրավիչ է դարձնում երկարաժամկետ եկամուտ ակնկալող ներդրողների համար։ Դրամային պարտատոմսերի տարեկան արժեկտրոնային տոկոսադրույքը կազմեց 13.75%, իսկ դոլարային պարտատոմսերինը՝  8.3%։
Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամուտը կմնա անփոփոխ առաջին երեք տարիների ընթացքում, որից հետո դրամային պարտատոմսերի համար այն կհաշվարկվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի, իսկ դոլարային պարտատոմսերի համար՝ SOFR տոկոսադրույքի հիման վրա: Հինգ տարվա ժամկետի ավարտին բանկը կարող է մարել պարտատոմսերն անվանական արժեքով։
«Պարտատոմսերի այս տեսակը մտածողության փոփոխություն է բերում, երբ շրջանառության ժամկետով սահմանափակված չլինելով՝ ներդրողներն ապավինելու են շուկայի իրացվելիությանը, որն այս արժեթղթերի դեպքում առավել կարևոր է։ Պետք է արժանին մատուցել Յունիբանկին, որ բավական գրավիչ առաջարկով հանդես եկավ շուկայում, իսկ շուկան էլ պատշաճ արձագանքեց։ Այս գործիքը սպասված էր, և Յունիբանկի առաջարկն էլ՝ բավականին հետաքրքիր, ուստի արդյունքներն էլ երկար սպասեցնել չտվեցին: Յունիբանկն իր ուրույն հետագիծն ունի մեր ֆինանսական շուկայում և հաճախորդների բավականին կայուն և հավատարիմ բազա։ Միաժամանակ մեր շուկայի նկատմամբ ներդրողների վստահության մակարդակն է նկատելիորեն աճել վերջին տարիների ընթացքում։ Յունիբանկի անժամկետ պարտատոմսերի հաջող տեղաբաշխումն այս երկու հանգամանքների հաջող համադրման օրինակն է - նշեց «ՖԻՆԱՐՄ» ֆինանսական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Կարեն Զաքարյանը:
Յունիբանկը լինելով ֆոնդային բորսայի ամենաակտիվ և առաջատար մասնակիցներից մեկը՝ մինչ օրս հաջողությամբ տեղաբաշխել է պարտատոմսերի 29 թողարկում: Նոր ներդրումային գործիքը` անժամկետ պարտատոմսերը հնարավորություն են տալիս ստանալու կանխատեսելի և կանոնավոր եկամուտ երկարաժամկետ հեռանկարում:
«Բազմիցս նշել եմ, որ մեր տեսլականն է զարգացնել տեղական ֆինանսական շուկան և ստեղծել այնպիսի միջավայր, որտեղ մարդիկ ազատ ներդրումներ են կատարում։ Յունիբանկը հաջողությամբ իրականացնում է այդ բարդ գործը՝ բացելով նոր դռներ հայ ներդրողների առաջ։ Մենք ուրախ ենք լինելու այդ փոփոխության մի մասնիկը և շարունակելու արդեն սկսված պատասխանատու գործը»,- նշեց ISIN - AMUNIBB2UER0 և ISIN - AMUNIBBM1ER9 թողարկումների մարքեթ-մեյքեր՝ Սիրիուս Կապիտալ ներդումային ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արարատ Մկրտչյանը:
Յունիբանկի անժամկետ պարտատոմսերի հանդեպ հետաքրքրություն դրսևորեցին ոչ միայն անհատ ներդրողները, այլ նաև՝ ներդրումային ֆոնդերը:
«Շատ հարցերում առաջամարտիկ լինելու՝ Յունիբանկի դիրքավորումը շուկայում մեծապես պայմանավորված է բանկի գլխավոր բաժնետերերի տեսլականով, ինչպես նաև այդ տեսլականին համապատասխան գործելու մենեջմենթի կարողությամբ։ Յունիբանկն առաջին բանկերից էր, որն իր բաժնետոմսերը ցուցակեց բորսայում, առաջինը թողարկեց ստորադաս պարտատոմսեր և այժմ նաև առաջինը հանդես եկավ անժամկետ պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկով։ Նոր բան փորձելուց չվախենալն ամենակարևոր և առանցքային հատկանիշն է ժամանակակից բիզնես միջավայրում հաջողություններ գրանցելու համար, և Յունիբանկի անցած ուղին դրա վառ վկայությունն է»,- ընդգծեց Կարեն Զաքարյանը:
Անժամկետ ​​պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը (գրանցված է ՀՀ ԿԲ կողմից 26.11.2025թ. 1/427Ա որոշմամբ) հրապարակված է բանկի կայքի «Պարտատոմսեր» բաժնում։

Юнибанк значительно раньше запланированного срока завершил размещение нового транша драмовых облигаций. В общей сложности банк в декабре разместил бессрочные облигации на сумму 6,5 млрд драмов и 9 млн долларов США, в связи с чем на рынке ценных бумаг была отмечена необычайно высокая активность.
В Армении бессрочные облигации были выпущены впервые, и столь быстрое размещение наглядно свидетельствует о высоком интересе общественности к новым долгосрочным инвестиционным инструментам, а также о высоком уровне доверия к Юнибанку.
«Каждый из трёх выпусков бессрочных облигаций Юнибанка был размещен в течение нескольких дней, что значительно превзошло наши ожидания. Однако из-за высокого спроса и большого ажиотажа вокруг этого инструмента многие клиенты просто не успели воспользоваться представившейся возможностью. Поэтому, чтобы удовлетворить текущий спрос инвесторов, во второй половине 2026 года мы также планируем выпустить бессрочные облигации», — сказал председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян.
Доходность бессрочных облигаций существенно превышает показатели традиционных выпусков, что делает их особенно привлекательными для инвесторов, ориентированных на  продолжительные выплаты. Купонная ставка по драмовым облигациям составляет 13,75% годовых, а по долларовым — 8,3% годовых. В течение первых трёх лет доходность останется фиксированной, после чего будет рассчитываться на основе ставки SOFR для долларовых облигаций, а для драмовых — на основе доходности гособлигаций. По завершении пятилетнего периода банк сможет воспользоваться колл-опцией и выкупить облигации по номинальной стоимости.
«Данный тип облигаций меняет инвестиционное мышление: при отсутствии фиксированного срока обращения инвесторы в большей степени будут полагаться на рыночную ликвидность, что в случае с этими ценными бумагами имеет особое значение. Нужно отдать должное Юнибанку, который сделал инвесторам довольно привлекательное предложение, и рынок отреагировал соответствующим образом. Этот инструмент был ожидаемым, а предложение Юнибанка — достаточно интересным, поэтому результаты не заставили себя долго ждать. Юнибанк имеет свой собственный путь развития на нашем финансовом рынке, а также стабильную и лояльную клиентскую базу. В то же время уровень доверия инвесторов к нашему рынку значительно вырос за последние годы. Размещение бессрочных облигаций Юнибанка является примером успешного сочетания этих двух обстоятельств», — сказал исполнительный директор Ассоциации участников финансового рынка FINARM Карен Закарян.
Юнибанк, как один из ведущих и самых активных участников фондовой биржи, на сегодняшний день успешно разместил 29 выпусков облигаций. Новый инвестиционный инструмент — бессрочные облигации — позволяет получать предсказуемый и регулярный доход в долгосрочной перспективе.
«Я неоднократно заявлял, что наша цель — развитие местного финансового рынка и создание среды, где люди могут свободно инвестировать. Юнибанк успешно реализует эту сложную задачу, открывая новые возможности для армянских инвесторов. Мы рады быть частью этих процессов и продолжаем работу в этом направлении», — сказал Арарат Мкртчян, основатель и генеральный директор инвестиционной компании Sirius Capital, который является маркет-мейкером выпусков ISIN AMUNIBB2UER0 и ISIN AMUNIBBM1ER9.
Интерес к бессрочным облигациям проявили не только частные инвесторы, но и инвестиционные фонды.
«Юнибанк — пионер во многих прогрессивных начинаниях, его позиция на рынке во многом определяется видением основных акционеров банка, а также способностью руководства удовлетворять потребности клиентов . Юнибанк был одним из первых банков, акции которого прошли листинг на фондовой бирже, первым, кто выпустил субординированные облигации, и теперь стал первым, кто провел размещение бессрочных облигаций. Готовность пробовать что-то новое — это важнейшая и ключевая характеристика для достижения успеха в современной деловой среде, и путь Юнибанка является ярким тому доказательством», — подчеркнул Карен Закарян.