UBPay համակարգին բաժին է ընկնում Հայաստանի դրամական փոխանցումների շուկայի ավելի քան 24%-ը
2024 թվականին դրամական փոխանցումները կազմել են Հայաստանի ՀՆԱ-ի մոտ 6%-ը, ինչը համաշխարհային միջին ցուցանիշից՝ 0.78%-ից, զգալիորեն բարձր է։ Ներկայումս ՀՀ-ն 186 երկրների շարքում զբաղեցնում է 47-րդ տեղը ՀՆԱ-ի նկատմամբ դրամական փոխանցումների ծավալի հարաբերակցությամբ, որն ընդգծում է երկրի տնտեսական և սոցիալական կայունության համար այս ոլորտի զարգացման կարևորությունը։
FINTECH360 միջազգային համաժողովում Հայաստանի ազգային վճարահաշվարկային համակարգի՝ UBPay-ի գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանն ընդգծեց այս հարթակի աճող ազդեցությունը։ UBPay-ին բաժին է ընկնում Հայաստանի դրամական փոխանցումների շուկայի ավելի քան 24%-ը, իսկ 2027 թվականի ավարտին նախատեսվում է այդ ցուցանիշը հասցնել 55%:
«Դրամական փոխանցումները պարզապես ֆինանսական գործարքներ չեն. սրանք ընտանեկան աջակցության և անդրսահմանային ամուր կապերի պատմություններ են։ Հայաստանի փորձը ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր են դրամական փոխանցումները՝ ինչպես տնտեսության համար, այնպես էլ՝ մարդկանց առօրյա կյանքում։ UBPay-ում հպարտ ենք, որ մեր բաժին ներդրումն ունենք առավել անվտանգ, հարմար, մատչելի և նորարարական դրամական փոխանցումների էկոհամակարգ ստեղծելու խնդրի լուծման հարցում»,- իր զեկույցում նշել է Սեյրան Սարգսյանը։
Վերջին տասնամյակի ընթացքում դրամական փոխանցումների ծավալները գրանցում են կայուն աճի միտումներ, որն ընդգծում է դրանց որոշիչ դերը տնտեսական ակտիվության խթանման և երկրի ընդհանուր ֆինանսական կայունությանը նպաստելու գործում։ Դրամական փոխանցումները շատ ընտանիքների ծառայում են՝ որպես ֆինանսական փրկարար օղակ։ Հայկական սփյուռքը վճռորոշ դեր է խաղում այդ ֆինանսական աջակցության մեջ։ Հայկական նշանակալի սփյուռք ունեցող հիմնական երկրների թվում են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Վրաստանը, Կանադան և ԵՄ պետությունները։ Դրամական փոխանցումներից տնտեսության կախվածությունն ընդգծում է հետագա նորարարությունների և միջսահմանային գործարքները հեշտացնող համակարգերի կատարելագործման կարևորությունը։
«UBPay-ի զարգացման գործում մեծ ուշադրություն է դարձվում նորարարությանը: Մենք առաջարկում ենք արագ, ապահով և հաճախորդին հարմար փոխանցումներ՝ հեռախոսահամարով, քարտով կամ դրամապանակով: Հաջորդ ամիս կգործարկվի ծառայությունից օգտվելն առավել հարմարավետ դարձնող մոբայլ հավելվածը»,- հավելեց Սեյրան Սարգսյանը։
Սեյրան Սարգսյանը նաև նշեց, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ դրամական փոխանցումների ոլորտում գործող արտասահմանյան վճարային համակարգերը կարող են փոխգործակցել հայաստանյան մասնակիցների հետ միայն ազգային վճարային այնպիսի համակարգերի միջոցով, ինչպիսին է UBPay-ը։
«Մենք կառուցել ենք ամուր գործընկերային կապեր Հայաստանի բանկային ոլորտում և ակտիվորեն ընդլայնում ենք մեր միջազգային ցանցը։ UBPay-ը պայմանագրեր է կնքել 10 առաջատար միջազգային համակարգերի և բանկերի հետ, որոնք կապահովեն փոխանցման հիմնական միջանցքները»,- ասաց Սեյրան Սարգսյանը։

Система UBPay охватывает более 24% рынка денежных переводов Армении
В 2024 году денежные переводы составили около 6% ВВП Армении, что значительно выше среднего мирового показателя в 0,78%. В настоящее время Армения занимает 47-е место из 186 стран по соотношению объема денежных переводов к ВВП, что подчеркивает важность развития этой сферы для экономической устойчивости и социальной стабильности страны.
На международной конференции FINTECH360 Сейран Саргсян представил платформу надежных и быстрых денежных переводов UBPay для банков и платежных сервисов в Армении и по всему миру.
Сейран Саргсян, директор армянской платежно-расчетной системы UBPay, подчеркнул растущее влияние платформы. UBPay сейчас занимает более 24% рынка денежных переводов Армении, а к концу 2027 года планируется достичь показателя в 55%.
«Денежные переводы — это не просто финансовые транзакции; это истории поддержки семей и прочных связей через границы. Опыт Армении показывает, насколько важны денежные переводы как для экономики, так и для повседневной жизни людей. В UBPay мы гордимся тем, что вносим свой вклад в решение задачи создания более безопасной, удобной, доступной и инновационной экосистемы денежных переводов», — сказал Сейран Саргсян в своем докладе.
За последнее десятилетие объемы денежных переводов продемонстрировали устойчивую тенденцию к росту, что подчеркивает их решающую роль в поддержке доходов домохозяйств, стимулировании экономической активности и содействии общей финансовой стабильности страны. Армения входит в число крупнейших получателей денежных переводов по отношению к ВВП, причем эти средства служат финансовым спасательным кругом для многих семей. Армянская диаспора играет решающую роль в этой финансовой поддержке. Ключевые страны со значительной армянской диаспорой включают Россию, США, Грузию, Канаду и страны ЕС. Зависимость экономики от денежных переводов подчеркивает важность дальнейшего внедрения инноваций и совершенствования систем, облегчающих трансграничные транзакции.
«В развитии UBPay огромное внимание уделяется инновациям. Мы предлагаем быстрые, безопасные и удобные для пользователя переводы — по номеру телефона, карте или кошельку. В следующем месяце будет запущено мобильное приложение, что сделает использование сервиса еще более комфортным», — добавил он.
Сейран Саргсян также отметил, что, согласно законодательству РА, иностранные платежные системы, работающие в сфере денежных переводов, могут взаимодействовать с армянскими участниками только через национальные платежные системы, такие как UBPay.
«Мы выстроили прочные партнерские отношения в банковском секторе Армении и активно расширяем нашу международную сеть. UBPay подписал соглашения с 10 ведущими международными системами и банками, которые будут предоставлять основные коридоры переводов», — сказал Сейран Саргсян.
Юнибанк регулируется Центральным банком РА.Информационный центр: +374 10 71 22 22, +374 10 59 55 55.