Յունիբանկը հայտարարել է 3.9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով սովորական բաժնետոմսերի նոր թողարկման մասին։ Մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը բանկը նախատեսում է տեղաբաշխել 10 մլն բաժնետոմս։
2015 թվականին իրականացված IPO-ից ի վեր Յունիբանկի բաժնետոմսերի արժեքն աճել է շուրջ 70%-ով։ Նոր թողարկման մեկ բաժնետոմսի տեղաբաշխման գինը կազմում է 390 ՀՀ դրամ։ Բաժնետոմսերը կարող են ձեռք բերել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք՝ բանկի ցանկացած մասնաճյուղում։ Ներդրման նվազագույն ծավալը կազմում է 1,014,000 ՀՀ դրամ։
Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից հետո բանկը նախատեսում է դիմել Հայաստանի ֆոնդային բորսա (AMX)՝ բաժնետոմսերը B ցուցակում ներառելու համար, քանի որ ազատ շրջանառության մեջ գտնվող բաժնետոմսերի (free float) մասնաբաժինն արդեն գերազանցում է 10%-ը։
2024 թվականի համար Յունիբանկը բաժնետերերին տրամադրեց 7.8 մլրդ ՀՀ դրամի շահութաբաժիններ, ինչը գրեթե երկու անգամ գերազանցեց նախորդ տարվա ցուցանիշը: Մինչև այս տարվա հունիսի վերջ կկայանա Յունիբանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը, որի ընթացքում նախատեսվում է հաստատել 2025 թվականի շահութաբաժինների չափը։
2026 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով Յունիբանկն ապահովել է 1.8 մլրդ դրամ զուտ շահույթ։ Բանկի ակտիվները կազմել են 395 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ վարկային ներդրումները՝ 274 մլրդ ՀՀ դրամ։ Յունիբանկը Հայաստանում առաջին բանկն էր, որը ներդրեց արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սկորինգի համակարգ։ Բանկը POS վարկավորման ծավալով երկրի առաջատար հինգ բանկերի շարքում է և զբաղեցնում է առաջատար դիրք տրամադրված POS վարկերի քանակով։
Վարկային պորտֆելի որակի և շահութաբերության էական բարելավման արդյունքում Moody’s-ը Յունիբանկին շնորհել է երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ՝ «կայուն» կանխատեսմամբ։
Բաժնետոմսերի Ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. մայիսի 13-ի Թիվ N 1/210Ա որոշմամբ: Ներդրողները բաժնետոմսերի Ազդագրի և Ազդագրին կից ներկայացվող փաստաթղթերի տպագիր տարբերակները կարող են ձեռք բերել բանկի գլխամասային գրասենյակում (հասցե` ՀՀ, Երևան, Չարենցի 12, թիվ 53, 1-5) և մասնաճյուղերում (հասցեները տես «Մասնաճյուղային ցանց» բաժնում), իսկ էլեկտրոնային պատճենը` բանկի կայքի «Բաժնետոմսեր» բաժնում:
Յունիբանկը UNIMobile հավելվածում գործարկել է կենսաչափական նույնականացում19.05.2026 Տեսնել ավելին -
Պատվիրեք աշխատավարձային քարտ Յունիբանկում անվճար՝ առցանց18.05.2026 Տեսնել ավելին -
Շաբաթ և կիրակի օրերին Յունիբանկի քարտերի ձևակերպման համար գործում է 50% զեղչ15.05.2026 Տեսնել ավելին -

Юнибанк объявил о новом выпуске обыкновенных акций на сумму 3,9 млрд драмов РА. До 9 сентября 2026 года банк планирует разместить 10 млн акций.
С момента IPO, проведенного в 2015 году, стоимость акций Юнибанка выросла примерно на 70%. Цена размещения одной акции нового выпуска составляет 390 драмов РА. Приобрести акции могут как физические, так и юридические лица в любом филиале банка. Минимальный объем инвестиций составляет 1 014 000 драмов РА.
После размещения акций банк планирует обратиться в Фондовую биржу Армении (AMX) для включения акций в листинг B, поскольку доля акций в свободном обращении (free float) уже превышает 10%.
Юнибанк последовательно реализует дивидендную политику, направленную на обеспечение доходности акционеров при сохранении устойчивого роста и достаточного уровня капитала для долгосрочного развития банка. Размер дивидендов за 2024 год почти удвоился по сравнению с предыдущим годом и составил 7,8 млрд драмов. До конца июня состоится Годовое общее собрание акционеров Юнибанка, на котором планируется утвердить дивиденды за 2025 год.
По итогам первого квартала 2026 года Юнибанк обеспечил чистую прибыль в размере 1,8 млрд драмов. Активы банка составили 395 млрд драмов, а кредитные вложения - 274 млрд драмов. Юнибанк стал первым банком в Армении, внедрившим систему кредитного скоринга на основе искусственного интеллекта. Банк входит в пятерку лидеров страны по объему POS-кредитования и занимает ведущую позицию по количеству выданных POS-кредитов.
В связи со значительным улучшением качества кредитного портфеля и прибыльности Moody’s присвоило Юнибанку долгосрочный рейтинг депозитов на уровне B1 с прогнозом «стабильный».
Проспект эмиссии акций зарегистрирован решением Председателя ЦБ РА № 1/210А от 13 мая 2026 года. Инвесторы могут получить печатную версию Проспекта и прилагаемых к нему документов в головном офисе (Ереван, Чаренца 12, 53, 1-5 и филиалах (адреса см. в разделе «Филиальная сеть») банка, а электронную версию – на сайте банка в разделе «Акции».